fot. Pixabay

Michał Jóźwiak: przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek

Na okładce najnowszego numeru „Newsweeka” znajduje się o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja. „Tadeusz Rydzyk łowi wyznawców za pomocą ksenofobii, antysemityzmu, a także haseł obrony wiary i polskości. Potem sprzedaje ich politykom. Dobrze na tym zarabia i jest nietykalny” – uważa Mariusz Kowalczyk w swoim tekście „Don Tadeo. Skąd się wzięła siła ojca Rydzyka?”. „Polacy boją się, że zachorują na COVID, że stracą pracę, nie będą mieli za co żyć. Żyją w takim napięciu, że za chwilę wybuchną albo padną z wyczerpania. Wielu już ma objawy depresji” – zwracają z kolei uwagę Renata Kim i Natalia Pabisiak.

Wprost

„Od lat sygnalizuję prezesowi Kaczyńskiemu, że Tadeuszowi Rydzykowi dajemy więcej, niż otrzymujemy w zamian. Polityczne znaczenie jego mediów jest nikłe” – cytuje jednego z polityków PiS Joanna Miziołek. „Jarosław Kaczyński nie tylko nie zdecydował się nie przyjechać na urodziny Radia Maryja do Torunia, ale nawet nie wysłał listu z życzeniami dla rozgłośni i jej twórców. W PiS spekuluje się, że nie tyle oznacza to konflikt między Tadeuszem Rydzykiem a prezesem PiS, co fakt, że rozgłośnia redemptorysty coraz bardziej traci na politycznym znaczeniu” – czytamy w najnowszym wydaniu internetowego tygodnika „Wprost”.

Do Rzeczy

„Lewicowe elity UE od lat uważają go za populistę i coraz częściej wprost nazywają dyktatorem. Viktor Orbán to jednak wytrawny polityczny gracz, który jest już najdłużej urzędującym premierem w historii Węgier i który w Europie rządzi krócej jedynie od Angeli Merkel” – zwraca uwagę Jacek Przybylski w tygodniku „Do Rzeczy”. „Niemiecka dominacja nad Unią Europejską przestała już nawet potrzebować francuskiej asysty. A Zjednoczona Prawica pęka coraz bardziej” – zauważa z kolei Piotr Semka w tekście „Zderzenie ze ścianą”.

Polityka

„Szczepionki na Covid-19 dają nadzieję, że odzyskamy kontrolę nad pandemią. Ale strategie szczepień muszą być mądrze zaplanowane. Jak robią to inni, a jak zabiera się do tego nasz rząd?” – sytuację analizuje na łamach „Polityki” Paweł Walewski. „Jeszcze niedawno, latem tego roku, w badaniach sondażowych prowadzonych przez Uniwersytet Jagielloński aż 73 proc. Polaków oczekiwało z utęsknieniem szczepionki na Covid-19. Wszyscy się tym wynikiem ekscytowali, licząc po cichu na to, że pandemia zdołała odmienić krytyczne nastawienie Polaków do szczepień” – czytamy.

Sieci

Łukasz i Paweł Golcowie w rozmowie z Dorotą Łosiewicz („Najważniejsze, abyśmy nie tracili ducha”) mówią, jak mocno odczuwają obostrzenia narzucone przez walkę z pandemią koronawirusa. Zdają sobie sprawę, jak trudno jest opierać się tylko na muzykowaniu w tych szczególnych czasach. „Oczywiście branża rozrywkowa jest na samym końcu tego »gospodarczego łańcuszka«. Pierwsza została zamrożona i pewnie ostatnia zostanie odmrożona, co nie napawa nas optymizmem. Uwidacznia to kruchość naszego zawodu, niepewność i fakt, że sztuka czy rozrywka są dodatkowym »luksusem«, bez którego można żyć” – mówi Łukasz Golec w świątecznym wydaniu „Sieci”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze