fot. Pixabay

Michał Jóźwiak: przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

W najnowszym numerze „Newsweeka” Mateusz Wojtalik odnosi narodziny Jezusa do aktualnej dyskusji na temat prawa aborcyjnego w Polsce. To analogia niekoniecznie trafna i niekoniecznie smaczna. „Nie wiadomo, jak wyglądały narodziny Jezusa. Ale gdyby były podobne do innych ówczesnych i pojawiłyby się komplikacje, położne skupiłyby się na ratowaniu życia Marii” – czytamy.

Wprost

Warto zwrócić uwagę na rozmowę Pauliny Sochy-Jakubowskiej z o. Pawłem Gużyńskim OP w internetowym tygodniku „Wprost”. „Większość naszych biskupów to ludzie z innej epoki, innej bańki, z równoległej rzeczywistości, w której utknęli. W związku z tym niewiele rozumieją z tego, co się dzieje w świecie, który ich otacza. Błędnie interpretują rozmaite fakty. Żyją zgodnie z manierą, w której zostali wychowani, prezentują umysłowość archaiczną – dlatego uważają, że wszyscy, którzy krytycznie mówią o Kościele, to spiskowcy, zaprzańcy lub wrogowie” – opowiada dominikanin.

Do Rzeczy

W najnowszym numerze „Do Rzeczy” przeczytamy rozmowę z metropolitą krakowskim. Abp Marek Jędraszewski uważa, że „wobec Jana Pawła II uruchomiono podobny mechanizm do tego, który w latach 60. ubiegłego wieku zastosowano wobec Piusa XII”. „Jednym z przejawów dramatycznego kryzysu Kościoła jest dopatrywanie się̨ podobieństw między surowym pokutnikiem z Asyżu a księdzem, który porzucił sutannę̨, »problem celibatu» zaś́ rozwiązał, żeniąc się̨ ze zbiegłą mniszką” – pisze z kolei Grzegorz Kucharczyk w artykule „Święty na miarę naszych potrzeb”.

Polityka

„Jezus był wędrownym kaznodzieją, za którym szły gromady biednych i wykluczonych. Nie był katolikiem, biskupem, kardynałem czy papieżem. Był żydowskim nauczycielem gotowym do krytyki ówczesnego judaistycznego establishmentu. Nie był rewolucjonistą politycznym ani przywódcą niepodległościowego buntu przeciwko okupacji Izraela przez Rzymian. Głosił nowe prawo, nakazujące miłować bliźniego, oraz nadejście »królestwa Bożego«. Maluczcy mieli w nim znaleźć bezpieczeństwo i godność. Jego kazania i cuda gromadziły wokół niego ludzi, którzy czuli się „gorszym sortem” i szukali sprawiedliwości” – charakteryzuje Jezusa na łamach światecznego wydania „Polityki” Adam Szostkiewicz.

Sieci

Łukasz i Paweł Golcowie w rozmowie z Dorotą Łosiewicz („Najważniejsze, abyśmy nie tracili ducha”) mówią, jak mocno odczuwają obostrzenia narzucone przez walkę z pandemią koronawirusa. Zdają sobie sprawę z tego, jak trudno jest opierać się tylko na muzykowaniu w tych szczególnych czasach. „Oczywiście branża rozrywkowa jest na samym końcu tego »gospodarczego łańcuszka«. Pierwsza została zamrożona i pewnie ostatnia zostanie odmrożona, co nie napawa nas optymizmem. Uwidacznia to kruchość naszego zawodu, niepewność i fakt, że sztuka czy rozrywka są dodatkowym »luksusem«, bez którego można żyć” – mówi Łukasz Golec w świątecznym wydaniu „Sieci”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze