fot. Pixabay

Michał Jóźwiak: przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

W najnowszym „Newsweeku” Tomasz Lis odnosi się do sytuacji w USA. „W sumie widok jest niezwykły, a przedstawienie epokowe – największy kłamca świata na ławie oskarżonych Kongresu, sądu demokracji. Literalnie za próbę obalenia porządku konstytucyjnego. Ale w szerszym sensie za swoje kłamstwa, za próbę zamordowania faktów. W 1300 dniach swojej prezydentury Donald Trump skłamał lub wypowiedział twierdzenia wprowadzające w błąd ponad 20 tys. razy, co daje imponującą średnią 16 kłamstw dziennie” – czytamy.

Wprost

W internetowym tygodniku „Wprost” przeczytamy o tym, że psychiatrzy i psychologowie mają ostatnio pełne ręce roboty. Fakt, że Polacy coraz częściej korzystają z pomocy psychologicznej powinien jednak cieszyć. „Drzwi gabinetów lekarzy psychiatrów od miesięcy się praktycznie się nie zamykają, a „ich telefony nie milkną. Psycholodzy umawiają pacjentów nawet późnym wieczorem. Tylu z nas woła o ratunek. W czasie pandemii liczba chorych na depresję się podwoiła. Chorują przynajmniej 4 miliony Polaków. Do tego dochodzą nerwice, zespół stresu pourazowego. Jeszcze kilka miesięcy pandemicznego chaosu, a cała Polska wyląduje na kozetce. – Ludzie zakładali, że 2020 spiszą na straty, a tymczasem zaczął się nowy rok i nie jest inaczej. Końca pandemii nie widać” – mówi psychiatra.

Do Rzeczy

W najnowszym numerze „Do Rzeczy” przeczytamy komentarz do sytuacji w Stanach Zjednoczonych. Chodzi między innymi o zablokowanie konta prezydenta Trumpa. „Cenzorskie zapędy szefów mediów społecznościowych nie podobają się nie tylko milionom użytkowników, lecz także czołowym europejskim politykom i amerykańskim inwestorom. Po ogłoszeniu decyzji o zablokowaniu konta Donalda Trumpa spadła więc np. giełdowa wycena Twittera” – pisze Jacek Przybylski.

Polityka

„Pierwsza fala szczepień nie przypominała ściśle zaplanowanej operacji. Nic nie było na swoim miejscu i nic nie szło, jak powinno” – zauważa Martyna Bunda w „Polityce”. Artur Domosławski pisze z kolei o legalizacji aborcji w Argentynie. „Tuż przed sylwestrem katolicka Argentyna przeszła na postępową »stronę mocy«. Senat zaaprobował ustawę legalizującą aborcję bez warunków wstępnych – do 14. tygodnia ciąży będzie legalna i bezpłatna. Zabieg musi nastąpić w ciągu 10 dni od zgłoszenia przez kobietę takiej woli. Granica 14. tygodnia nie będzie obowiązywała w przypadku ciąż zagrażających życiu kobiety, jak i tych, które są wynikiem gwałtu. Karane mają być próby utrudniania przeprowadzenia aborcji” – czytamy. Episkopat Argentyny od początku przeciwstawiał się planom wprowadzenia nowego prawa.

Sieci

W artykule „Tempo szczepień, czyli moc państwa” w tygodniku „Sieci” Marek Budzisz opisuje, jak radzą sobie ze szczepieniami państwa w Europie i na świecie. Zauważa, że szczepienia „stały się kwestią polityczną, swoistym sprawdzianem, jak władze, służby sanitarne, ale też społeczeństwa przygotowały się do dnia, na którego nadejście tak długo czekano. Paradoksalnie dotychczasowe doświadczenia nie tylko obnażyły słabe strony wielu europejskich rządów, lecz również pokazały, jakie są główne społeczne problemy (przy czym w każdym kraju inne), z którymi w najbliższej przyszłości państwa unijne będą musiały się zmierzyć. (…) Europejskie frustracje są tym większe, ponieważ inne państwa, spoza Wspólnoty (…) potrafiły rozpocząć szczepienia nawet kilka tygodni wcześniej, co pokazuje stopień biurokratycznej ociężałości i skostnienia brukselskich struktur, bo tam ważyły się losy rejestracji szczepionek, ich wspólnych zakupów oraz podziału na pule krajowe i dystrybucję” – czytamy.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze