fot. Pixabay

Michał Jóźwiak: przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

W najnowszym numerze „Newsweeka” Cezary Michalski zastanawia się, czy Szymon Hołownia odmieni oblicze polskiej polityki. „Szymon Hołownia tryska energią, świetnie radzi sobie w sondażach i ma natychmiastową odpowiedź na każde pytanie. W castingu na lidera opozycji już dawno wyprzedził Trzaskowskiego i Budkę, a teraz jego Polska 2050 zrównuje się w sondażach z Platformą Obywatelską – największą partią opozycyjną, która w minorowych nastrojach obchodzi 20-lecie. I której Hołownia zabrał właśnie senatora Burego i posłankę” – czytamy.

Wprost

Czy były premier Donald Tusk wróci do polskiej polityki? „Chociaż Donalda Tuska w polskiej polityce nie ma od przeszło sześciu lat, jego duch nieustannie unosi się nad środowiskiem Platformy Obywatelskiej. Tyle że czekanie na rycerza w lśniącej zbroi i na białym koniu, który powróci do kraju, żeby rozpędzić Zjednoczoną Prawicę, to dla Platformy i całej opozycji przepis na pewną klęskę” – pisze Łukasz Rogojsz na łamach internetowego tygodnika „Wprost”.

Do Rzeczy

Kilka dni temu Ojciec Święty powiedział, że kto nie podąża za postanowieniami Soboru, ten stawia się poza Kościołem. Do tych słów odnosi się Paweł Lisicki w najnowszym numerze „Do Rzeczy”. „Papież Franciszek przyzwyczaił wiernych do, delikatnie to ujmując, dość niekonwencjonalnych wystąpień. Ich efektem często jest poczucie niepewności. Podobnie zapewne będzie z ostatnimi słowami papieża na temat Soboru Watykańskiego II oraz, nieco później, tradycjonalistów w Kościele” – pisze redaktor naczelny tygodnika.

Polityka

W tygodniku „Polityka” poruszany jest temat dzietności, która z roku na rok w Polsce spada. Lepiej jest w przypadków Polaków mieszających za granicą. „Polki mieszkające w Wielkiej Brytanii rodzą wyraźnie więcej niż Polki mieszkające w kraju. Najwięcej spośród wszystkich imigrantek, mimo względnej niepewności bytu na obczyźnie. To zresztą szerszy trend. W 2019 r. za granicą urodziło się dwukrotnie więcej polskich dzieci niż w 2009 r., w szczytowej fazie emigracji, i zjawisko jeszcze się rozpędza. Od początku naszej obecności w Unii za granicą urodziło się ponad pół miliona dzieci, a należałoby doliczyć również te, które nie zostały w kraju zarejestrowane, być może drugie tyle” – czytamy.

Sieci

Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” rozmowa Michała Karnowskiego z premierem Mateuszem Morawieckim. „Epidemia nauczyła mnie ostrożności w prognozowaniu, ale mam ogromną nadzieję i pewne przesłanki, żeby sądzić, iż jesteśmy bliżej końca” – mówi polityk. Szef rządu opisuje jak przebiega akcja ze szczepieniem Polaków przeciwko Covid-19. „Tworzona jest odpowiednia infrastruktura, która pozwala zwiększyć skalę działań. Mamy 6 tys. punktów szczepień, statystycznie w każdym z nich możemy zaszczepić 60 osób. Mnożąc to przez 30 dni w miesiącu, otrzymujemy tę liczbę: możliwość zaszczepienia ponad 10 mln osób miesięcznie. Czekamy zatem niecierpliwie na dostawy szczepionek, bo od tego zależy precyzyjna odpowiedź na pana pytanie, kiedy się to wszystko wreszcie skończy” – analizuje premier.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze