fot. Pixabay

Michał Jóźwiak: przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

„W szwedzkim kościele luterańskim jest więcej kobiet pastorów niż mężczyzn i prawie nikogo to już nie dziwi” – pisze w „Newsweeku” Jacek Pawlicki. „Mężczyźni wciąż zarabiają w Kościele więcej i zajmują więcej wyższych stanowisk niż kobiety, ale pracujemy nad tym” – mówi Sandra Signarsdotter, która jest pastorem od 6 lat. Cezary Michalski komentuje z kolei bieżącą sytuację na polskiej scenie politycznej. „Jarosław Kaczyński wie, że już tylko porozumienie Platformy Obywatelskiej i Polski 2050 Szymona Hołowni może pozbawić go władzy. Za to bratobójcza wojna tych ugrupowań to jedyny rozłam wśród opozycji, który gwarantuje PiS dalsze rządzenie” – czytamy.

Wprost

„Apogeum pandemii w odbiorze społecznym będzie miało marginalne znaczenie. Znaczenia będą miały obostrzenia. To, że nie będziemy się mogli swobodnie poruszać, wyjechać na upragnione wakacje tam, gdzie byśmy chcieli. To będzie irytujące. Polacy będą się wściekać, protestować, ale nie wywoła to fali przygnębienia, zduszenia, marazmu i pesymizmu” – mówi w rozmowie z „Wprost” profesor Janusz Czapiński. Psycholog społeczny opowiada też m.in. o tym, co czyni nas szczęśliwymi i że większość z nas rodzi się z dobrymi genami.

Do Rzeczy

„Jako społeczeństwo utraciliśmy instynkty, nastawienie i optykę, które były oczywiste dla naszych przodków i pozwalały na przyrost naturalny. Musimy zneutralizować czynniki, które paraliżują naturalne dla społeczeństwa potrzeby” – pisze na łamach „Do Rzeczy” Wojciech Golonka w artykule „Jak uratować Polskę”. Podejmowany jest także temat globalnych korporacji, które właściwie są poza kontrolą. „Gdy rząd Australii spróbował prawnie zmusić Facebooka i Google do opłat za treści od lokalnych wydawców, platforma społecznościowa wytoczyła najcięższe działa i… ocenzurowała cały kontynent. Za pomocą bezprecedensowej blokady portal zmusił Australię do ustępstw, ale wizerunkowo sromotnie przegrał” – pisze Jacek Przybylski w tekście „Zuckerberg niczym Kim Dzong Un?”.

Polityka

„Wydawało się, że mamy szanse na normalność – bo liczba zakażeń systematycznie spadała i oscylowała w styczniu wokół 5 tys. dziennie. Nagle i w Polsce, i w sąsiednich krajach statystyka odbiła ostro w górę, dochodząc do ponad 8 tys. przypadków, a niektóre z nich to efekt zakażenia zmutowanym wirusem. Minister zdrowia Adam Niedzielski oficjalnie ogłosił, że weszliśmy w trzecią fazę pandemii. Konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban dodał, że jeśli tempo wzrostu zakażeń się utrzyma, w ciągu najbliższych tygodni możemy wrócić do sytuacji z najgorszego okresu – czyli późnej jesieni, gdy diagnozowano 25–30 tys.” – pisze Martyna Bunda na łamach „Polityki”.

Sieci

W tygodniku „Sieci” Michał Karnowski rozmawia z prezesem Instytutu Pamięci Narodowej Jarosławem Szarkiem („Dla dobra IPN zdecydowałem, że trzeba to przeciąć”). Szef IPN komentuje kwestię medialnej awantury po nominacji dr. Greniucha na pełniącego obowiązki dyrektora Oddziału IPN we Wrocławiu. „Wycofanie się z propozycji nominacji dla niego, przyjęcie jego rezygnacji, jest moim przyznaniem się do błędu. Okoliczności – o których wiedzę uzyskałem obecnie – spowodowały podjęcie przeze mnie decyzji o braku możliwości dalszej współpracy z dr. Greniuchem. Jego działalność publiczna ujawniona w ostatnim czasie jest sprzeczna z misją i wartościami IPN” – wyjaśnia prezes IPN.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze