fot. Pixabay

Michał Jóźwiak: przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

W najnowszym numerze „Newsweeka” Renata Kim rozmawia z dr. Michałem Kwiatkiem. „Warto rozmawiać z chorymi, żeby zobaczyć, jak wiele w życiu mamy” – mówi hematolog, autor książki „Rezydent”, o lekarskiej radości i bezsilności i o docenianiu rzeczy małych. Mariusz Kowalczyk pisze z kolei o wiernych, którzy mimo kryzysu nie odchodzą z Kościoła. „Dostrzegają zło w Kościele, ale nie chcą z niego odchodzić. Mówią, że to zbyt łatwe, i zadają sobie pytanie: czy jestem w stanie coś zmienić?” – czytamy.

Wprost

„80% Polaków zyska na zmianach podatkowych, które wprowadzi »Nowy Ład«. Częściowo odczują je osoby zarabiające kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie, a mocno stracą ci, którzy zarabiają kilkadziesiąt tysięcy złotych” – mówi polityk z otoczenia Jarosława Kaczyńskiego, na którego powołuje się Joanna Miziołek w najnowszym „Wprost”. „Nowy Ład to nowy program PiS na czas po pandemii koronawirusa, który ma zostać zaprezentowany 20 marca na konwencji partii. Mają się w nim znaleźć rozwiązania dotyczące służby zdrowia, rozwoju, rodziny, przedsiębiorczości” – tłumaczy dziennikarka.

Do Rzeczy

„Rada Języka Polskiego, kwestionując używanie słowa »Murzyn«, wykonała krok, który może uruchomić lawinę kastrowania języka polskiego w imię nowych ideologii” – pisze Tomasz Rowiński w „Do Rzeczy”. „Jednym z najpiękniejszych aktów polskiego katolicyzmu w obecnym smutnym czasie było – szeroko podjęte w parafiach – zalecenie naszych biskupów, by w momencie pojawienia się pandemii, gdy zaczynała się narodowa kwarantanna, odprawiać jak najwięcej mszy świętych” – pisze z kolei Marek Jurek.

Polityka

W tym tygodniu w „Polityce” tematem numer jeden są szczepienia przeciw Covid-19. „Globalna akcja szczepienia jest bezprecedensową operacją medyczną i logistyczną. Ujawnia walory, ale i słabości naszej cywilizacji. Miesza solidarność z egoizmem i strach z nadzieją” – pisze Ewa Wilk. „Niemcy wyjaśniają powody wstrzymania podawania szczepionki AstraZeneci. Europejska Agencja Leków postanowiła wprowadzić do jej ulotki ostrzeżenie o ryzyku zakrzepicy” – pisze z kolei Paweł Walewski.

Sieci

W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” wywiad ze Zbigniewem Ziobrą, w którym prezes Solidarnej Polski mówi o swoich zastrzeżeniach wobec kursu rządu i mierzy się z pytaniami o możliwe konsekwencje rozbicia obozu Zjednoczonej Prawicy. Podczas rozmowy z Jackiem i Michałem Karnowskimi minister sprawiedliwości i prokurator generalny komentuje aktualną sytuację w Zjednoczonej Prawicy. Zwraca uwagę, że mimo ogólnej zgody, w niektórych punktach stanowiska PiS i Solidarnej Polski się rozmijają. Zwraca uwagę, że umowa koalicyjna dotyczyła realizacji wspólnego programu, którego rdzeniem jest obrona polskiej suwerenności. Jednocześnie minister sprawiedliwości podkreśla, że istnieje zgoda z Prawem i Sprawiedliwością co do zagrożenia ze strony Rosji. „Widzimy w niej kraj wrogo nastawiony wobec Polski. Ale poważne zagrożenie dla polskiej suwerenności widzimy także na Zachodzie, w procesach, które zachodzą w Unii Europejskiej. I na tym tle pojawiły się rozdźwięki między nami a PiS” – mówi Zbigniew Ziobro.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze