fot. Pixabay

Michał Jóźwiak: przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

W najnowszym numerze „Newsweeka” tematem z okładki jest zmiana kandydata na prezydenta ze strony Koalicji Obywatelskiej. „Rafał Trzaskowski gra o dwie stawki. Po pierwsze, walczy o wejście do drugiej tury wyborów prezydenckich, co pozwoliłoby Platformie Obywatelskiej zachować pozycję największej partii opozycyjnej i powstrzymałoby jej wyborców przed przejściem do PSL, Lewicy czy Szymona Hołowni. A jeśli znajdzie się w drugiej turze i pokona w niej Andrzeja Dudę, będzie dużo łatwiej przeciwstawić się niszczeniu państwa przez PiS, a w dłuższej perspektywie pozbawić władzy Jarosława Kaczyńskiego” – uważa Cezary Michalski.

Wprost

„Żaden lekarz w Polsce nie musiał mówić: nie ma dla pana miejsca w szpitalu, nie ma respiratora, duża część szpitali covidowych jest niemal pusta: to pokazuje, że nasze działania były adekwatne do sytuacji” – mówi minister Łukasz Szumowski w rozmowie z internetowym tygodnikiem „Wprost”. „Nadal rekomenduje wybory korespondencyjne i noszenie maseczek: niekoniecznie przez dwa lata” – dodaje polityk. Finansowaniu kampanii prezydenckiej przygląda się z kolei Marcin Dobski.

Do Rzeczy

W tygodniku „Do Rzeczy” pojawia się temat dość głośnego listu otwartego abp. Vigano, który uważa, że pandemia została wykorzystana jaka alibi, żeby zniszczyć chrześcijaństwo. Brzmi absurdalnie? Nie dla wszystkich. „Pandemia COVID-19 udowodniła, że żyjemy w czasach niezwykłego sojuszu tronów i ołtarza – świadczy o tym nie tylko bezkrytyczna i natychmiastowa zgoda biskupów na pozamykanie kościołów niemal na całym świecie, lecz także milczenie Kościoła na temat sposobu rozgrywania batalii o kształt świata po koronawirusie. Są jednak wyjątki” – uważa Krystian Kratiuk.

Polityka

W „Polityce” między innymi o tym, że po tygodniach obostrzeń i przezorności, ludzie zaczynają wracać do normalności. Być może zbyt szybko i zbyt agresywnie. „Po fali wirusa na świecie wzbiera fala społecznego buntu – donosi agencja Associated Press. A strach jest wypierany przez gniew. To odpowiedź na restrykcje wprowadzane w związku z pandemią koronawirusa, powoli i ostrożnie luzowane. W Polsce ten bunt też widać. Pod koniec kwietnia zaczęły się protesty w Cieszynie przy granicy z Czechami. Pracownicy transgraniczni po obu stronach Olzy żądali zniesienia obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny po powrocie do ojczyzny – nakaz przestał obowiązywać 4 maja (także uczniów i studentów)” – czytamy.

Sieci

W artykule „Drogi kandydat” Marek Pyza i Marcin Wikło sprawdzają, kto i jak finansuje udział byłego prezentera TVN w kampanii prezydenckiej 2020. Dziennikarze wnikliwie prześwietlają osoby, które znajdują się w otoczeniu kandydata. „Postacią, która łączy wszystkie nitki wokół Hołowni, jest szef jego sztabu wyborczego Michał Kobosko, były redaktor naczelny »Newsweeka«, »Dziennika Gazety Prawnej«, »Wprost« czy »Forbesa«” – czytamy. Ponadto minister aktywów państwowych, Jacek Sasin w wywiadzie udzielonym Michałowi Karnowskiemu mówi, jak kryzys wywołany epidemią wpłynie na polską gospodarkę. „Według większości analiz europejskich recesja w Polsce wystąpi, ale będzie jedną z najmniejszych w Europie. Potwierdza się, że fundamenty polskiej gospodarki są zdrowe. Widać też, że działają tarcze antykryzysowe” – mówi wicepremier.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze