Michał Jóźwiak: przegląd tygodników opinii
Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.
Newsweek Polska
W najnowszym numerze „Newsweeka” przeczytamy o tym, co ma wpływ na długowieczność. „Dlaczego niektórzy są długowieczni, a inni nie? Naukowcy uważają, że rola genów jest w tej sprawie nie do przecenienie. I nie chodzi tylko o geny bezpośrednio związane ze starzeniem się komórek” – pisze Katarzyna Burda. „Pani Tekla Juniewicz mieszka w Gliwicach. Czas spędza głównie w fotelu, okryta ciepłym, włóczkowym szalem. Ale jeszcze kilka lat temu potrafiła wdrapać się na strych i robić tam porządki. Za parę tygodni skończy 115 lat. Jest najstarszą Polką i jedną z najstarszych osób na świecie. Co sprawiło, że żyje tak długo? – Bóg tak chciał – odpowiada w wywiadach” – czytamy.
Wprost
We „Wproście” jednym z tematów są wewnętrzne tarcia w Platformie Obywatelskiej. „Radek Sikorski usłyszał od Donalda, że on sam poważnie rozważa swój powrót na stanowisko przewodniczącego PO, więc się wycofał. Sikorski nie chce wchodzić w drogę Tuskowi” – mówi internetowemu tygodnikowi „Wprost” polityk znający kulisy rozmów liderów Platformy Obywatelskiej. „Politycy Platformy Obywatelskiej od kilku tygodni mają przekonywać byłego premiera do powrotu do krajowej polityki. – Znowu namawiają Donalda by został szefem Platformy. Wszyscy są za, nawet Schetyna. Donald rozmawiał z Grzegorzem w tym tygodniu – mówi polityk PO”.
Do Rzeczy
„W sprawie ukaranego kard. Henryka Gulbinowicza jest wiele nadinterpretacji i mało szczegółów. Czy jego sprawa nie powinna być dokładniej prześwietlona?” – zastanawia się Tomasz Rowiński na łamach „Do Rzeczy”. „Niedawna, komentowana w mediach informacja o tajemniczym przelewie, który otrzymała Fundacja św. Józefa „za kardynała Gulbinowicza”, jest dobrą okazją, by przypomnieć, że pomimo wyroku Stolicy Apostolskiej orzekającej winę kardynała jego sprawa wciąż budzi wiele wątpliwości i wywołuje sporo pytań” – czytamy.
Polityka
„Fermy przemysłowe to nie tylko cierpienie zwierząt” – pisze Agnieszka Sowa w najnowszym wydaniu „Polityki”. „Fermy przemysłowe to piekło zwierząt. I wyrok śmierci dla tradycyjnych gospodarstw wiejskich. Na papierze polskie rolnictwo dalej jest dość rozdrobnione. Ale produkcja już nie. To fermy przemysłowe produkują ok. 80 proc. drobiu i ok. 60 proc. wieprzowiny” – czytamy. W numerze znajdziemy również komentarz do działań amerykańskiego prezydenta. „Joe Biden zapowiadał się na prezydenta »przejściowego«, a przedstawił plany reform, jakich Ameryka nie widziała od dekad. Tylko czy zdąży je zrealizować” – zastanawia się Tomasz Zalewski.
Sieci
Grzegorz Puda, minister rolnictwa i rozwoju wsi w rozmowie z Michałem Karnowskim opublikowanej na łamach „Sieci” mówi o przekonaniu, że wielkomiejski zgiełk w oczach młodego pokolenia może mieć coraz mniej zalet, niż życie w mniejszych miejscowościach, w otoczeniu pól i lasów. „Zaczynamy wszyscy doceniać, że na wsi żyje się spokojniej, zdrowiej, w bliskości natury, z lepszymi relacjami międzyludzkimi. Wieś ma coraz większe szanse stać się miejscem konkurencyjnym dla młodych ludzi w stosunku do miast. Chcemy, aby młodzi ludzie chcieli zakładać na wsi rodziny i zostawali rolnikami. Dlatego proponujemy dla nich specjalne zachęty” – czytamy.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |