Michał Jóźwiak: przegląd tygodników opinii
Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.
Newsweek Polska
„Niemal każdego dnia przychodzi mi pomysł na komentarz do tego, co się dzieje, i niemal każdego dnia wygrywa ze mną poczucie, że to nie ma sensu. I komentarz zostaje w głowie” – w najnowszym „Newsweeku” aktor Maciej Stuhr opowiada o męskich rolach, bańkach społecznych i o tym, czego nauczył się w trakcie pandemii. „Pandemiczne obostrzenia nie odstraszają od obozów i kolonii. Rodzice uznali, że dzieciom potrzeba przestrzeni, ruchu i kontaktów z rówieśnikami. Najlepiej bez telefonów” – pisze z kolei Renata Kim w tekście „Ucieczka ze zdalnego świata”.
Wprost
„Wprost” dotarł do wewnętrznych badań, które zlecił rząd zaraz po ogłoszeniu programu Polski Ład. Według nich aż 80% Polaków popiera wprowadzenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł., a ponad 70% podwyższenie pierwszego progu podatkowego. Z kolei 67,5% pozytywnie patrzy na propozycje dotyczące gwarantowanego przez państwo wkładu własnego do mieszkania – pisze Joanna Miziołek.
Do Rzeczy
W najnowszym numerze „Do Rzeczy” rozmowa Kamili Baranowskiej z Michałem Dworczykiem. „Tak naprawdę mamy kilkanaście tygodni, aby dokonać skutecznego zaszczepienia jak największej części populacji. Jeżeli tego nie zrobimy, to musimy liczyć się z kolejną falą pandemii i jej konsekwencjami, w tym z kolejnym lockdownem. To wielkie wyzwanie dla nas wszystkich, ponieważ wraz ze zmniejszeniem liczby zachorowań, zniesieniem ograniczeń, z piękną pogodą, poprawiającymi się nastrojami część Polaków zapomniała o tym, że pandemia wcale się nie skończyła. A to z kolei przekłada się na wyraźnie spadającą liczbę rejestrujących się na szczepienia osób” – mówi szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Polityka
W „Polityce” temat, który ciągle powraca, czyli luzowanie obostrzeń. „Choć formalnie część lockdownowych ograniczeń już zniesiono, szturmu na restauracje, kina, teatry czy siłownie nie było. Wielkie otwarcie chyba przed nami. Po zimnej i »zamkniętej« majówce przed nami pierwszy »prawdziwy« długi weekend. Hotele zarezerwowane, bilety kupione, ciuchy do ćwiczeń spakowane” – pisze Marcin Piątek.
Sieci
Marzena Nykiel w wywiadzie „Kościół w Polsce nie wywiesi białej flagi” pyta abp. Marka Jędraszewskiego, zastępcę przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, o relatywizm w przekazach niektórych księży, którzy próbują promować się w social mediach. Pojawia się tam wizja tzw. Kościoła otwartego. Duchowny jasno mówi o zagrożeniach, jakie niesie ten przekaz. „Myślę, że jedną z przyczyn, dla których kościoły w zachodniej Europie opustoszały, jest to, że uwierzono w psychoanalizę, a nie w łaskę odpuszczenia grzechów i pojednania z Panem Bogiem. Dla mnie paradoksem jest to, że człowiek gotów jest odsłaniać przed psychoterapeutą najbardziej nieraz mroczne pokłady swojej osobowości, a z drugiej strony uważa, że skorzystanie z sakramentu pokuty i pojednania jest dużo trudniejsze, a przede wszystkim uwłacza jego godności” – mówi abp Marek Jędraszewski na łamach tygodnika „Sieci”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |