fot. Pixabay

Michał Jóźwiak: przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

„Będzie bardzo dużo zamętu i sporo ludzkiego cierpienia, ale potem wszystko wróci do normalności – przewiduje słynny historyk ekonomii Walter Scheidel” – czytamy w tekście Macieja Nowickiego, który znajdziemy w najnowszym „Newsweeku”. „Czy za epidemią koronawirusa nie stoi przypadkiem Bill Gates, opętany ideą zmniejszenia populacji ludzi? Głupie pytanie. Wiadomo, że stoi” – pisze z kolei Dawid Karpiuk.

Wprost

„Mam nadzieję, że ta epidemia nauczy młode osoby pokory, bo pokora i myślenie: »Nie jestem nieomylny, coś się może wydarzyć« buduje dojrzalsze mechanizmy obronne” – mówi prof. Małgorzata Janas-Kozik, psychiatra dzieci i młodzieżyw najnowszym wydaniu internetowego tygodnika „Wprost”. „Co z nich wyrośnie? Freaki samotniki, zanurzone w świecie pięknym, lecz uznawanym za nierealny? Czy liderzy (oby!)? Generalnie uczniowie, których znam, rzadko mają chęć przewodzenia innym” – pisze o pokoleniu Z pedagog i publicysta Jan Wróbel.

Do Rzeczy

„Wybuch pandemii zweryfikuje, czy na rynku nieruchomości mamy wielką bańkę. Kryzys może doprowadzić do korekty wyśrubowanych cen mieszkań i domów. Bankowcy już mocno ograniczyli dostęp do kredytów. Deweloperzy wciąż trzymają ceny wysoko, ale wprowadzają koronapromocje” – pisze Jacek Przybylski w artykule „Wirus mówi: sprawdzam” opublikowanym na łamach „Do Rzeczy”.

Polityka

„Operacja wymiany kandydata Koalicji Obywatelskiej rodziła się w bólach, ale cel został osiągnięty. Pierwsze sondaże prognozują wejście Rafała Trzaskowskiego do drugiej tury. To jednak dopiero początek” – pisze Rafał Kalukin na łamach najnowszego wydania tygodnika „Polityka”. Przeczytamy również o stopniowym znoszeniu obostrzeń w związku z pandemią. „Etap sadomasochistycznego uwielbienia dla kolejnych rządowych obostrzeń Polacy mają już zdecydowanie za sobą. Po sobotnich manifestacjach widać, że przykręcanie śruby społeczeństwu było łatwiejsze niż jej odkręcanie” – zauważa Juliusz Ćwieluch.

Sieci

W artykule „Lawendowy wirus” Grzegorz Górny omawia zjawisko pedofilii w Kościele w nawiązaniu do nowego filmu braci Sekielskich. Zauważa, że „Zabawa w chowanego” różni się znacząco od pierwszego filmu Sekielskich „Tylko nie mów nikomu”. „Po pierwsze, nie ma w niej nachalnego zderzania obscenicznych opisów z sakralnymi obrazami, co utrwalało w podświadomości widzów związek między deprawacją a religią. Po drugie, jeden z bohaterów stwierdza, że problem pedofilii dotyczy nie tylko Kościoła, lecz także innych środowisk. Po trzecie, wskazana została jedna z głównych przyczyn tej patologii w Kościele […], którą określić można mianem »lawendowej mafii«” – czytamy w tygodniku „Sieci”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze