fot. Pixabay

Michał Jóźwiak: przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

W najnowszym numerze „Newsweeka” Tomasz Lis pisze o powrocie Donalda Tuska do polskiej polityki. „Wygląda na to, że na naszym polu bitwy wracamy do znanego starcia dobrze znanych generałów. Wielu ma apetyt na inny pojedynek, ale chętni, by tych generałów zastąpić, wciąż nie wydają się gotowi, a publiczność chyba chce tego, co dobrze zna” – czytamy.

Wprost

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź został sołtysem w Piaskach na Podlasiu. Choć temat zelektryzował opinię publiczną, nie wszyscy są zaskoczeni zmianą w życiu dawnego hierarchy. „Precedens jest wtedy, gdy ktoś osiąga coś, co jest ponad jego miarę. Tutaj mamy do czynienia raczej z dziwadłem w historii polskiego Kościoła” – ocenia na łamach tygodnika „Wprost” ks. Wojciech Lemański, duchowny parafii św. Andrzeja Boboli w Łodzi.

Do Rzeczy

W tygodniku „Do Rzeczy” pojawia się temat tzw. mszy trydenckiej. „Msza trydencka jest solą w oku tych środowisk, które chciałyby zamienić Kościół katolicki w rozwodniony twór. Dzisiaj znowu znalazła się na ich celowniku” – uważa Paweł Chmielewski. „Słyszy się niekiedy opinie, jakoby różnica między starą a nową liturgią Kościoła rzymskiego dotyczyła przede wszystkim języka. Łacina, choć ważna, nie jest jednak kluczowa. Przedsoborowy ryt mszy świętej przechowuje w sobie niesłychany duchowy ładunek, którego ryt nowy jest w pewnym stopniu nieodwracalnie pozbawiony” – czytamy.

Polityka

„Nareszcie można ruszać na zagraniczny wypoczynek. I ruszyliśmy. Mówi się, że każda podróż jest przygodą, ale w tym roku jakby bardziej. Tyle że będzie trudno, dość drogo i mocno niepewnie” – pisze Violetta Krasnowska. Rafał Kalukin nawiązuje z kolei do politycznego powrotu Donalda Tuska. „Dzieje ich rywalizacji to już teraz fascynujący materiał na scenariusz filmowy. A przecież ta historia nie ma jeszcze swojego finału, jej kolejny etap być może ciągle przed nami”.

Sieci

Dorota Łosiewicz w artykule „Usłyszeć dzieci” opisuje problemy, z jakimi przyszło się zmierzyć dzieciom po pandemii. Cytuje wypowiedź dr Kamili Lenkiewicz ze Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego na warszawskich Bielanach. „Obserwujemy nasilenie objawów lękowych oraz obniżonego nastroju […]. Kontakty społeczne są kamieniem milowym rozwoju, a te zostały znacznie ograniczone. Łosiewicz przytacza też dane z badań: Zestawiając wyniki badań Health Behaviour in School-aged Children – HBSC przeprowadzone w populacji ogólnej młodzieży w Polsce w 2018 r. z nowymi danymi zebranymi przez Instytut Matki i Dziecka podczas pandemii na początku 2021 r. można zaobserwować negatywne zmiany w wielu obszarach związanych ze zdrowiem i zachowaniami zdrowotnymi młodzieży. […] odsetek młodzieży oceniającej swoje zdrowie jako słabe przed pandemią wynosił 2,4 proc., a w okresie pandemii zwiększył się aż pięciokrotnie, do 12,3 proc. Aż połowa 17-latków znajduje się obecnie w grupie ryzyka depresji. Przed pandemią odsetek był trzykrotnie niższy” – czytamy.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze