fot. Pixabay

Michał Jóźwiak: przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

W najnowszym Newsweeku Aleksandra Pawlicka przypomina postać abp. Józefa Kowalczyka, byłego nuncjusza apostolskiego w Polsce. „Nad kardynałem Dziwiszem zbierają się coraz bardziej ciemne chmury, tymczasem były nuncjusz i prymas abp Józef Kowalczyk jakby zapadł się pod ziemię. A to on przez dekady decydował o tym, kto w Polsce zostawał biskupem” – czytamy. Dawid Karpiuk pisze z kolei o głośnym odsunięciu Dariusza Szpakowskiego od komentowania finału Euro 2020. „Żaden mecz reprezentacji Polski na Euro nie wywołał takich emocji jak odsunięcie Dariusza Szpakowskiego od finału mistrzostw. Czy legendarny komentator, którego pół Polski kocha, a drugie pół wysyła na emeryturę, wróci jeszcze do TVP?”.

Wprost

– Po powrocie z urlopu, kontynuując objazd po Polsce, Donald Tusk zamierza napędzać poczucie zagrożenia. Sugerować, że są za nim wysyłane bojówki, które są niebezpieczne dla niego i jego rodziny. Taka retoryka będzie mu towarzyszyła – podaje tygodnik „Wprost”. Jak dowiedział się „Wprost”, polityczny plan Donalda Tuska ma zakładać, że obóz rządowy w krótkim czasie się zacznie się kruszyć na skutek odejścia Jarosława Gowina z koalicji.

Do Rzeczy

W tygodniku „Do Rzeczy” tematem numer jeden jest postać kard. Stanisława Dziwisza. „Watykańskie śledztwo dotyczące kard. Stanisława Dziwisza nie powinno zakończyć się publikacją przez nuncjaturę apostolską w Polsce lakonicznej notki informującej o winie lub niewinności, tak jak to się działo w wypadku innych biskupów. W tej sprawie potrzebny jest raport, który pomoże odpowiedzieć na pytanie, kim jest najbliższy współpracownik św. Jana Pawła II” – pisze Tomasz Rowiński.

Polityka

W najnowszym numerze „Polityki” przeczytamy o dramatycznych odkryciach w Kanadzie. „Odkrycie ponad tysiąca zwłok ofiar kanadyjskiego systemu edukacji wymusza poszukiwanie nowych słów. Bo stare wydają się już nieadekwatne do opisu tej tragedii” – pisze Joanna Gierak-Onoszko. „Od lat światowe media nie poświęcały tyle miejsca i uwagi doniesieniom z Kanady. W ostatnich tygodniach regularnie informowały, że na terenach trzech dawnych szkół z internatem przeznaczonych dla rdzennych dzieci, a prowadzonych przez katolickich duchownych, odnaleziono szczątki 1148 osób.Te informacje, potwierdzone także w przededniu najważniejszego święta narodowego Canada Day (1 lipca), spowodowały eskalację wielu trudnych emocji. Z cokołów strącano królowe, pomnik Jana Pawła II napiętnowano czerwoną farbą, a w ogniu stanęło kilkanaście kościołów” – czytamy.

Sieci

Prezydent Andrzej Duda w rozmowie z Marzeną Nykiel, Jackiem Karnowskim i Krzysztofem Skowrońskim, która przeprowadzona została podczas spotkania w SDP poświęconego książce Marcina Wikły „Operacja Duda 2020. Tajemnice kampanii”. wyjaśnia, jak to się stało, że zgodził się, aby to właśnie dziennikarz „Sieci” towarzyszył mu w tym trudnym czasie walki o głosy wyborcze. „To jest kampania, tam są łzy, tam jest krzyk, czasem lament, bardzo często pretensje, wściekłość, żal. Różne rzeczy, które dzieją się na zapleczu bardzo poważnych wydarzeń i są związane z ogromnymi emocjami. Ludzie są w emocjach, mówią sobie nieraz bardzo przykre rzeczy. I robi się tak, by dziennikarze absolutnie takich rzeczy nie widzieli. Nie znałem dobrze pana redaktora, ale czytałem to, co napisał, i nie ukrywam, że miałem zaufanie do redakcji” – czytamy.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze