fot. Pixabay

Michał Jóźwiak: przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

W najnowszym numerze „Newsweeka” przeczytamy komentarz do sytuacji na Kubie. „Lipcowe protesty podmyły fundamenty reżimu w Hawanie bardziej niż 59 lat amerykańskiego embarga. Kubańczycy zaczęli się głośno upominać o swoje prawa i nie będzie łatwo ich uciszyć” – pisze Jacek Pawlicki. „Aktywiści liczącej ponad 2 mln ludzi kubańskiej diaspory w USA wymalowali przed ambasadą w Waszyngtonie hasło „Cuba Libre”. Napis został szybko usunięty, Kuba szybko wolna od komunizmu nie będzie, ale hasło przestało już być w potocznej świadomości tylko nazwą najsłynniejszego drinka z colą” – czytamy.

Wprost

„Pęknięcia w Nowej Lewicy nie da się już skleić. Rodząca się w bólach partia, która będzie kontynuatorką dawnego SLD i Wiosny Roberta Biedronia, w dalszą drogę pójdzie już bez polityków, których w weekend 17-18 lipca zawiesił przewodniczący Włodzimierz Czarzasty. Nie wszystkich, ale z przywódcami „puczystów” nikt już rozmawiać nie ma zamiaru” – pisze Dariusz Grzędziński na łamach internetowego tygodnika „Wprost”. „To, co wyprawia minister edukacji i nauki wraz ze swoimi doradcami to najlepsza droga nie tylko do dechrystianizacji Polski, ale nawet do skompromitowania klasycznego myślenia o wychowaniu” – uważa z kolei Tomasz P. Terlikowski komentujący głośną ideę promowania „cnót niewieścich”.

Do Rzeczy

„Zachodnie społeczeństwa osiągnęły nikomu wcześniej nieznany poziom bogactwa i dobrobytu, co oznacza, że przywódcy polityczni nie muszą brać pod uwagę rzeczywistości. A przynajmniej tak im się wydaje. Dlatego mogą swobodnie snuć coraz bardziej osobliwe i niedorzeczne plany, budować utopie i nie przejmować się kosztami: te pokryje się dzięki pożyczkom zaciąganym w imieniu przyszłych pokoleń” – uważa Paweł Lisicki, redaktor naczelny tygodnika „Do Rzeczy”.

Polityka

W najnowszym wydaniu „Polityki” Joanna Podgórska zastanawia się, co dzieje się z polskim katolicyzmem i dlaczego jest w nim tak dużo magii i zabobonów. Autorka zwraca uwagę, że pandemia niestety tylko nasiliła niektóre nie mające nic wspólnego z wiarą przekonania. „Magiczna, zabobonna religijność staje się coraz bardziej powszechna w polskim Kościele. A pandemia jeszcze nasiliła te tendencje” – pisze dziennikarka.

Sieci

Witold Waszczykowski, były minister spraw zagranicznych, w rozmowie z Jackiem Karnowskim opublikowanej na łamach „Sieci” opowiada, jak wyglądała polska polityka zagraniczna, kiedy u władzy był Donald Tusk. Przytacza konkretne przykłady świadczące o tym, że Platformie Obywatelskiej nie udało się zbudować dobrych relacji ze Stanami Zjednoczonymi. Jego zdaniem ekipa lidera PO próbowała mocno zbliżyć się do Rosji. „To miało być wiano, które Tusk chciał podarować Niemcom. To było działanie zgodnie z radą Zbigniewa Brzezińskiego, który mówił: „Bądźcie jak najbliżej Niemców, a będziecie atrakcyjni dla Amerykanów”. Przytuliliśmy się do Berlina tak blisko, jak to możliwe, i w efekcie Obama stracił nas całkowicie z radaru. Tusk nie zabiegał o obecność Amerykanów w Polsce” – stwierdza Waszczykowski.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze