fot. Pixabay

Michał Jóźwiak: przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

„Prezydent Macron wprowadził najostrzejsze obostrzenia dla niezaszczepionych w całej UE. I odniósł sukces. Ale buntownicy nie składają broni” – pisze Maciej Nowicki w najnowszym numerze „Newsweeka”. „Kilka miesięcy temu, gdy rozpoczęła się kampania szczepień, wielu z nas miało nadzieję, że jesienią COVID-19 będzie już przeszłością. Wystarczająco wiele osób zostanie zaszczepionych lub przejdzie chorobę, aby powrót do świata sprzed pandemii stał się możliwy. Wszystkie zakazy miały obowiązywać tylko do chwili, gdy krzywa zachorowań zostanie raz na zawsze wypłaszczona. Dziś wiadomo, że to było złudzenie. Pojawienie się coraz bardziej zaraźliwych wariantów sprawia, że wraca widmo kolejnego lockdownu” – czytamy.

Wprost

W tygodniku „Wprost” Tomasz P. Terlikowski porusza temat szczepień w naszym kraju. „Polacy przestali się szczepić i nawet wsparcie Kościoła niewiele zmieniło. Trzeba podjąć decyzje radykalne. Wprowadzenie „paszportów” czy certyfikatów covidowych to – jak się wydaje – obowiązek chwili. I choć sprawa jest ryzykowana politycznie, to potrzeba w tej kwestii porozumienia ponadpartyjnego” – czytamy. Leszek Bugajski pisze z kolei o Orianie Fallaci. „Wkrótce minie piętnaście lat od śmierci Oriany Fallaci, która długo była uważana za królową reportażu, bywała też bardzo interesującą pisarką, a swoją pozycję zbudowała na serii wywiadów z najważniejszymi osobistościami świata”.

Do Rzeczy

W najnowszym wydaniu „Do Rzeczy” przeczytamy komentarz do sprawy ks. Dariusza Oko. „Ksiądz profesor Dariusz Oko został skazany na gigantyczną karę przez niemiecki sąd za artykuł, w którym ośmielił się napisać o siatce seksualnych drapieżców w Kościele i użyć słów „homomafia” i „homoklika”. Tak kończy się europejski system wolności słowa” – uważa Tomasz Rowiński. Grzegorz Kucharczyk odnosi się z kolei do motu proprio Traditionis custodes, twierdząc, że papież Franciszek zajął się tematem środowisk Tradycji, bo uznał go za wyjątkowo pilny.

Polityka

„Co dziesiąty Polak żyje w równoległym związku. A może nawet więcej niż co dziesiąty, jeśli trochę poszerzyć definicję związku. Pojawiło się sporo wyników badań seksuologicznych uwzględniających także czasy pandemii. Niektóre mogą się wydać szokujące” – badania dotyczące życia miłosnego Polaków komentuje na łamach „Polityki” Martyna Bunda. Ponadto Andrzej Hołdys pisze o tym, dlaczego w przyszłości grożą nam coraz częstsze nawałnice i powodzie.

Sieci

W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Goran Andrijanić rozmawia z polskim duchownym, autorem głośnej książki „Lawendowa mafia” o mechanizmach działania wewnątrzkościelnej grupy przestępczej, która wykorzystuje seksualnie nieletnich i kleryków. Niemiecki sąd ukarał księdza Dariusza Oko za publikację artykułu na ten temat, ale duchowny w obliczu groźby więzienia składa twardą deklarację: „Nie zastraszą mnie”. „Ludzie, którzy nie mają Boga w sercu i odrzucają chrześcijaństwo, wyznawali wcześniej socjalizm bolszewicki albo socjalizm narodowy. I kiedy te socjalizmy były tak skompromitowane, że nie można ich było dalej wyznawać, zaczęli wyznawać socjalizm genderowy. Jego struktura i działanie są podobne do mechanizmu działania wcześniejszych socjalizmów. Oni chcą mieć totalną władzę nad nami, nad naszymi umysłami” – uważa duchowny.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze