Michał Jóźwiak: przegląd tygodników opinii
Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.
Newsweek Polska
„Nowy lider narodowców coraz skuteczniej rozpycha się w polskiej polityce. Robert Bąkiewicz finansowany przez rząd ma być bronią PiS szykowaną do wyborczej walki” – pisze Aleksandra Pawlicka w najnowszym „Newsweeku”. „Najmocniejszym momentem proeuropejskiej demonstracji na placu Zamkowym było niewątpliwie wystąpienie pani Wandy Traczyk-Stawskiej. Dotykało istoty sprawy, bo ludzie nie przyszli na plac w sprawie Unii, a nawet nie w sprawie Europy, ale w imię Polski i swoich marzeń Polski dotyczących” – pisze z kolei w edytorialu Tomasz Lis.
Wprost
„Płyną do nas sygnały, że rząd wcześniej czy później będzie chciał się dogadać z Unią Europejską. Wtedy my stracimy jedyne paliwo. Bo osoby blisko Donalda Tuska, pytane o jego strategię, mówią że nic nie wiedzą. Czyli, że jej nie ma” – mówi tygodnikowi „Wprost” wyraźnie zmartwiony polityk Platformy Obywatelskiej. To nie jest jedyna rzecz, która niepokoi działaczy największej partii opozycyjnej. Więcej można przeczytać w tekście Joanny Miziołek.
Do Rzeczy
W najnowszym numerze „Do Rzeczy” znajdziemy komentarz dotyczący Synodu o Synodalności. Bardzo sceptyczny komentarz. „Kościół wkroczył na drogę synodalności. Efektem rozpoczętych procesów może być pogłębienie atomizacji katolików. Wsłuchując się w głos schizmatyków, heretyków, innowierców i apostatów, łatwo możemy zatracić tożsamość. Na horyzoncie nie widać sił zdolnych do powstrzymania tego marszu” – uważa Paweł Chmielewski. „Oficjalne dokumenty Stolicy Apostolskiej przekonują, że chodzi o pierwszeństwo – uwaga, to dosłowne cytaty – 'marzeń, proroctw i wizji’ oraz 'podążania z całą ludzką rodziną’. Wierzący mają 'wzajemnie się słuchać’ i w ten sposób poznać wolę Bożą” – czytamy.
Polityka
„Czy niedzielne manifestacje proeuropejskie to wreszcie powrót na jawę, czy też tylko chwila oprzytomnienia, by znów zapaść w obywatelską drzemkę? Bo ostatnie lata, miesiące, tygodnie wskazywały na rozlewający się w polskim społeczeństwie tumiwisizm, poczucie bezradności, obojętność wobec afer, zamachów na praworządność, media czy wobec tragedii na granicy. Co się z nami stało?” – pisze Ewa Wilk w tekście „Kraina świętego spokoju”, który znajdziemy w najnowszej „Polityce”.
Sieci
W tygodniku „Sieci” premier Jarosław Kaczyński stanowczo komentuje zagrożenia dla suwerenności państwa. „Z nami łatwo nie będzie, traktujemy naszą granicę, naszą państwowość i naszą wolność bardzo, bardzo poważnie. I że przewidujemy różne możliwości, zabezpieczając się na wszelkie dostępne nam sposoby” – wyjaśnia prezes Prawa i Sprawiedliwości. Podczas rozmowy z premierem Kaczyńskim, Jacek i Michał Karnowscy pytają o obronę wschodniej granicy, konflikt z Unia Europejską, powrót Donalda Tuska do polskiej polityki czy wcześniejsze wybory parlamentarne. W sprawie nacisków wywieranych na Polskę z różnych stron, szczególnie z Brukseli premier Kaczyński podkreśla, że „ci, którzy próbują nam zarzucać w tym kontekście jakieś lawirowanie, całkowicie się mylą. Nasze cele są niezmienne, różne dobieramy jednak metody. Bronimy polskiej suwerenności, bronimy też polskich praw w Unii Europejskiej, bo one są teraz bezczelnie, bezprawnie i w niezgodzie z traktatami podważane. Będziemy też bronić polskiej granicy, temu służy budowa bariery zabezpieczającej”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |