fot. Pixabay

Michał Jóźwiak: przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

„My, powstańcy, oczekujemy zdelegalizowania marszu 11 listopada. W tej formie jest niedopuszczalny” – Wanda Traczyk-Stawska mówi w „Newsweeku” o narodowcach Bąkiewicza, Kaczyńskim i bezradności. „Puste półki w sklepach, brak benzyny na stacjach, miliony ludzi bez pracy – czy tak będą wyglądać Włochy po wprowadzeniu nowych regulacji covidowych?” – zastanawia się z kolei Maciej Nowicki.

Wprost

W sobotę minęły 43 lata od wyboru Karola Wojtyły na papieża. I kolejny rok dramatycznego upadku autorytetu Jana Pawła II, przynajmniej wśród młodych Polaków. Jakie tak naprawdę znaczenie ma obalanie pomników papieża Polaka i czy czeka nas papieska rewolucja? O tym w rozmowie z „Wprost” mówi dr Bartosz Wieczorek z Centrum Myśli Jana Pawła II.

Do Rzeczy

„Dezorientacja, brak wiedzy, jakie są nowe trendy w Watykanie, i wreszcie autentyczna troska o laicyzację Polski. Tak można zdefiniować atmosferę, która towarzyszyła wizytom kolejnych grup polskich biskupów w Stolicy Apostolskiej” – pisze w najnowszym numerze „Do Rzeczy” Piotr Semka. „Poprzednia wizyta ad limina w 2014 r. odbywała się w zupełnie innej atmosferze. Był to dopiero początek pontyfikatu papieża Franciszka, a polski Kościół znajdował się wtedy jeszcze przed burzami związanymi z ujawnianiem przypadków pedofilii i zamiatania takich spraw pod dywan. Teraz biskupi przybywali do Wiecznego Miasta po półtora roku problemów z pandemią, ataków na Kościół, które eksplodowały przy okazji strajku kobiet, i wreszcie w obliczu coraz wyraźniejszej tendencji modernizmu w polityce obecnego pontifexa” – czytamy w „Do Rzeczy”.

Polityka

„Od lat większość zabytkowych świątyń na prowincji świeci pustką. Wielobarwne witraże obrastają pajęczynami. Życie parafialne społeczności lokalnych jest marginalne lub nie istnieje. Nic dziwnego, że niekiedy duchowni, szukając jakiejkolwiek bezpośredniej więzi z wiernymi, po niedzielnej mszy czatują na nich przy wyjściu ze świątyni, gdzie próbują urządzać dodatkowe pogawędki z poczęstunkiem” – pisze Jarosław Kuisz. „Czy raport o masowych przestępstwach seksualnych jest jeszcze w stanie wstrząsnąć pustym w środku Kościołem katolickim we Francji?” – zastanawia się autor na łamach „Polityki”.

Sieci

W najnowszym numerze „Sieci” prof. Ryszard Legutko komentuje zachowanie polskich posłów do Parlamentu Europejskiego, którzy domagali się od niemieckiej szefowej Komisji Europejskiej ukarania naszego kraju. „Dzisiejsi targowiczanie też mówią, że oni to wszystko robią dla Polski. Ale dążąc do poddania państwa kontroli zewnętrznego suwerena, dopuszczają się zdrady” – mówi europoseł.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze