o. Michał Legan, fot. PAP/Paweł Supernak

Michał Legan OSPPE: młodzi są wkurzeni, a papież razem z nimi [PODKAST]

Papież bardzo zaufał młodym ludziom. Powiedział, że to od ich postawy zależy przyszłość. Podobnie do młodych widzi, że pokolenie które teraz rządzi nie poradziło sobie z wieloma wyzwaniami planety. Młodzi są na to wkurzeni i to ich łączy z Franciszkiem, bo papież też jest na to wkurzony. Papież i młodzi chcą bardziej ewangelicznego spojrzenia na świat – mówi o. Michał Legan OSPPE, szef Redakcji Audycji Katolickich TVP.

O. Michał Legan – w rozmowie z Maciejem Kluczką – komentuje zakończone kilka dni temu Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie. Gość podkastu misyjne.pl skupia się zarówno na treści papieskich rozważań, jak i na medialnym odbiorze tego wydarzenia.

– Franciszek jest wyjątkowy, jest barwny. Bardzo papieża kocham, ale potrafi być też irytujący. Na przykład wtedy, gdy o 10 minut wcześniej zaczyna mszę świętą albo gdy kończy ją wcześniej niż było to zaplanowane. To z punktu widzenia pracy telewizyjnej katastrofa. Wtedy dostajemy szansę przerobienia nadzwyczajnych scenariuszy, o których nawet nie marzyliśmy – komentuje z uśmiechem o. Legan.

Rozmówca Macieja Kluczki zauważa istotną różnicę w podejściu mediów polskich i zagranicznych do relacjonowania wydarzeń związanych z ŚDM. – W mediach zagranicznych transmisje z ŚDM miały priorytet, nawet przed ważnymi wydarzeniami politycznymi. Niestety w Polsce podziały ideologiczne przebiegały także w tej sprawie. W jednych telewizjach to wydarzenie było widoczne, w innych w ogóle. Światowe Dni Młodzieży to wydarzenie, które wymaga pewnego rodzaju otwartości i światopoglądowej życzliwości. Tego w Polsce zabrakło – ocenia paulin.

>>> Bp Suchodolski: ŚDM pokazały, że młodzież chce kontaktu z Bogiem i dialogu z Kościołem

fot. PAP/EPA/MIGUEL A. LOPES / POOL

Ojciec Michał Legan zauważył też, na co w swoich rozważaniach, ale i inicjatywach papież kładzie najsilniejsze akcenty. – Dla Franciszka priorytetem jest najsłabszy człowiek w całym tłumie. Ojciec Święty potrafi odwrócić się od wszystkich ludzi, by pochylić się nad człowiekiem na wózku inwalidzkim. Na pewno mniej go interesują uściski dłoni z kardynałami, a bardziej ze zwykłymi uczestnikami wydarzeń – podkreśla paulin. – Ojciec Święty chce też Kościoła inkluzywnego. Podczas ŚDM wielokrotnie to podkreślił. Kościół jest dla wszystkich, dla wszystkich, dla wszystkich. Tych słów młodzi oczekiwali. Oni bardzo martwią się o to, czy mają wstąpić do wspólnoty, w której ktoś może być wykluczony. Papież raz na zawsze tę dyskusję zamyka – dodaje szef Redakcji Audycji Katolickich TVP.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze