Fot. cathopic

Miejsca, ludzie, przedmioty. Inne spojrzenie na mękę Jezusa [RECENZJA]

Dwie książki na czas Wielkiego Postu. Jedna opowiada o miejscach i ludziach związanych z męką i śmiercią Jezusa, druga o przedmiotach związanych z ofiarą naszego Pana. Czy warto po nie sięgnąć?

Jerozolima. To w tym żydowskim mieście wydarzyły się kluczowe tajemnice dla naszej wiary. Tutaj Jezus został skazany na śmierć, potem przeszedł drogą na Golgotę, na której został ukrzyżowany. Na szczycie Golgoty Jezus umiera. Jego Ciało złożono w grobie. Po trzech dniach od śmierci zmartwychwstał. Ta sekwencja zdarzeń to sedno naszej wiary – i źródło naszego zbawienia. Przypominamy sobie o nich co roku w czasie pasyjnym – w Wielkim Poście, a jeszcze bardziej w Wielkim Tygodniu.

>>> Post i umartwienie drogą do miłości [FELIETON] 

Dwupak

W Wielkim Poście szczególnie mocno jesteśmy zaproszeni do rozważania tych najważniejszych tajemnic naszej wiary. Ciekawą pomocą w tym mogą być dwie książki, które wydało właśnie Wydawnictwo W Drodze. Pierwsza z nich to „Co Jezus widział z krzyża” Antonina-Dalmace’a Sertillangesa OP, a druga to „Relikwie ukrzyżowania” Jamesa Charlesa Walla. Nie bez powodu piszę o nich razem. Stanowią bowiem swoisty „dwupak” na Wielki Post. Podpowiada nam to już zresztą sam wygląd okładek obu książek. Na każdej z nich znajduje się połowa korony cierniowej. Dopiero gdy postawimy obok siebie obie książki – otrzymujemy całą koronę cierniową. Zajrzyjmy najpierw do książki „Co Jezus widział z krzyża”.

„Co Jezus widział z krzyża”

Wydarzenia prowadzące do śmierci Jezusa znamy z Ewangelii. Wiemy, co i gdzie się wtedy działo. Ojciec Sertillanges, dominikanin żyjący na przestrzeni XIX i XX w., opierając się na Biblii, zaprasza nas w podróż po Jerozolimie z czasów Jezusa. W książce tego filozofa znajdujemy 10 medytacji. To swoista droga krzyżowa rozpisana na owe 10 punktów. Oparte o Biblię medytację pokazują, jak wielkopiątkowe wydarzenia były widziane oczami samego Chrystusa. Miejsca i osoby – to jakby klucz do tych rozważań. Idziemy z Jezusem, który zmierza do miejsca swojej śmierci. Opowieść, którą proponuje nam Sertillanges jest z jednej strony pełna teologii, a z drugiej przedstawia nam też garść faktów o poszczególnych miejscach drogi krzyżowej. Możemy poznać geografię Jerozolimy z czasów Jezusa. Autor pokazuje, jakie jest w ogóle biblijne znaczenie poszczególnych miejsc. Możemy dzięki niemu ugruntować swoją wiedzę biblijną. Medytacje francuskiego dominikanina pełne są cytatów z Biblii, dzięki czemu jeszcze bardziej jesteśmy w stanie zrozumieć ofiarę Jezusa Chrystusa. Książka pozwala nam zobaczyć, jak bardzo Stary i Nowy Testament zazębiają się i prowadzą do kulminacyjnego punktu – czyli do życia Mesjasza i Jego śmierci na krzyżu. Dodatkowym walorem publikacji są liczne zdjęcia dawnej Jerozolimy. Otrzymujemy więc książkę, która łączy w sobie kilka funkcji. Jest jednocześnie przewodnikiem historyczno-biblijno-geograficznym i tekstem służącym do medytacji. Połączenie idealne na Wielki Post.

Fot. pixabay

„Relikwie ukrzyżowania”

Druga część korony cierniowej to „Relikwie ukrzyżowania”. Znów Wydawnictwo W drodze podarowało nam książkę pisarza żyjącego na przełomie XIX i XX w. (co zresztą ciekawe, obaj autorzy żyli dokładnie w tych samych latach 1860-1943). Wcześniej szliśmy tropem miejsc i osób, teraz bardziej tropem przedmiotów związanych z ukrzyżowaniem Jezusa. Poszukiwanie relikwii ukrzyżowania od początku było bardzo ważne dla chrześcijan. Warto więc prześledzić historię relikwii – tych bardziej i mniej znanych. Autor, brytyjski znawca pism ojców Kościoła, opowiada o krzyżu świętym, o tym, jak relikwię tę znalazła św. Helena. Ale pisze też o gwoździach, napisie, koronie cierniowej, szacie czy świętej lancy. To bardzo interesujące źródło wiedzy – zwłaszcza tej historycznej. Pozwala nam uporządkować fakty (ale też legendy) na temat relikwii ukrzyżowania. To spojrzenie z zupełnie innej strony na wydarzenia zbawcze. Pozwala nam inaczej podejść do medytacji męski i śmierci Jezusa – a w ten sposób przygotować się na przeżywanie nadchodzącego Wielkiego Piątku.

Przeczytaj obie

Otrzymaliśmy do rąk bardzo ciekawy dwupak, który pozwala nam rozszerzyć spojrzenie na wydarzenia, które miały miejsce ok. 2000 lat temu w Jerozolimie. Wtedy Jezus z Nazaretu został skazany na śmierć i ruszył w drogę na Golgotę, na której został ukrzyżowany. Mijał kolejne miejsca, spotykał różne osoby. A Jego śmierci towarzyszyły bardzo ważne przedmioty. Miejsca, ludzie przedmioty – to do spojrzenia poprzez te elementy na mękę naszego Zbawiciela zaprasza nas Wydawnictwo W Drodze. I to bardzo ciekawe spojrzenie, które może pomóc nam inaczej podejść do trwającego wciąż Wielkiego Postu. Obie książki są bardzo ciekawe i choć napisane zostały dobrych kilkadziesiąt lat temu – to nie straciły nic na swej aktualności. Warto potraktować je jak tegoroczne wielkopostne ćwiczenie. Lektura tego zestawu może stanowić dobre przygotowanie do Paschy Chrystusa.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze