„Miejsce Słowa” – Ostatnia Wieczerza w wirtualnej rzeczywistości
Wyjątkowe „Miejsce Słowa” zostało utworzone na Jasnej Górze, a w nim Ostatnia Wieczerza w wirtualnej rzeczywistości. Projekt przygotowany przez poznańską fundację realizowany jest w Bastionie św. Barbary tylko w ten weekend. Poprzez rekonstrukcję Wieczernika i nowoczesnej technologii filmowania można znaleźć się w centrum wydarzeń, które miały miejsce 2 tysiące lat temu.
Ostatnia Wieczerza została sfilmowana kamerą, która posiada 8 obiektywów, co daje możliwość oglądania obrazu w 360 stopniach. Dzięki temu możemy poczuć się, jakbyśmy byli w środku filmu i – co najważniejsze – bliżej słowa Bożego.
Oddać ducha tamtych czasów
– Zakładając okulary, gdzie się nie obrócimy, zobaczymy obraz przed sobą, możemy popatrzeć w górę lub za siebie, jakbyśmy się znajdowali w wieczerniku. Staraliśmy się zrealizować ten obraz w taki sposób, żeby jak najbardziej odzwierciedlić prawdę historyczną. Uczestnicząc w Ostatniej Wieczerzy mamy możliwość poznania oryginalnych ubrań, naczyń, nawet potraw. Chcieliśmy jak najbardziej oddać ducha tamtego miejsca i czasu, co się tam działo i jak to wszystko wyglądało – powiedział Patryk Repetski z Fundacji Miejsce Słowa.
By zrealizować projekt nagrany został normalny film z aktorami. Zbudowany został cały wieczernik od nowa. W produkcji brało udział łącznie 45 osób. Wszystko było prawdziwe – stroje, garnki, a nawet jedzenie. Celem było stworzenie miejsca sprzed 2000 lat. Autorzy odbyli też sporo konsultacji z biblistami.
– Przede wszystkim skupiamy się więc na ewangelizacji, na czytaniu Pisma Świętego. Ta technologia zwyczajnie sprawia, że ludzie robią to chętniej i jest to dla nich ciekawsze. To nie tylko projekt dla osób wierzących, ale również dla niewierzących i dla osób innych wyznań, czyli jest to też dzieło ekumeniczne – podkreślił przedstawiciel fundacji.
W wirtualnym wieczerniku
Pokazy odbywają się na Jasnej Górze w ten weekend, bo zostały przygotowane głównie z myślą o uczestnikach pieszej pielgrzymki poznańskiej, która dziś dotarła do Sanktuarium, ale także ze względu na to, że w tym czasie jest tutaj wielu pątników, a to projekt ewangelizacyjny.
>>> Ksiądz ewangelizujący na Instagramie – szansa czy groteska?
Joanna i Norbert z Augustowa dzieląc się wrażeniami z wizyty w wirtualnym wieczerniku zauważyli, że „dobrze, że technologia się rozwija i wstępuje także w takie obszary”. – Można się tam przenieść, zobaczyć. To o wiele więcej i lepiej niż tylko przeczytać o tych wydarzeniach. Dostałem miejsce Judasza, nie jestem zadowolony. Przyjdę jeszcze raz, żeby dostać lepsze. To było bardzo ciekawe doświadczenie – powiedzieli.
Z Bożym słowem w wirtualnej rzeczywistości można spotkać się na Jasnej Górze w Bastionie św. Barbary w godz. od 10.do 18.00. Wstęp jest bezpłatny.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |