fot. ORIETTA SCARDINO, EPA.

Mieszkańcy wioski dotkniętej przez Etnę: „Czuwała nad nami Matka Boża” [WIDEO]

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

„Czuwała nad nami Matka Boska! Inaczej tego się nie da wytłumaczyć, że wszyscy przeżyliśmy” – mówią mieszkańcy wioski dotkniętej przez trzęsienie ziemi, które nastąpiło przez aktywność wulkanu Etna.

Zniszczony jest zabytkowy kościół. „Wszystko się trzęsło, dzwonnica się rozpadła. To trwało 10, 15 sekund, to okropne przeżycie” – mówi jeden z mieszkańców. Od kilku dni Etna wykazywała wzmożoną aktywność., to nowy proces aktywności wulkanu. Nie wiadomo, czy to już koniec. Ostatnia taka aktywność Etny została zanotowana 11 lat temu.

fot. ORIETTA SCARDINO, EPA.


Ze zniszczonych domów ewakuowano około 600 osób. Do trzęsienia ziemi doszło koło Katanii na Sycylii, w nocy z wtorku na środę (w nocy z I na II dzień świąt). Wstrząs miał magnitudę 4,8. Lekkie obrażenia odniosło ok. 30 osób. Szkody są znaczne. Kilkanaście domów jest doszczętnie zniszczonych, wiele uszkodzonych. Ludzie, którzy musieli opuścić swoje zniszczone domy, zostali umieszczeni w hotelach i pensjonatach.

Zdjęcie: św. Emidiusz


Trzęsienie ziemi zniszczyło częściowo (w miejscowości Pennisi koło Katanii) pomnik św. Emidiusza – miejscowego patrona przed wybuchami wulkanów. Również kościół pw. Matki Bożej z Góry Karmel, w którym znajduje się ta rzeźba, został poważnie uszkodzony. Na filmie wideo, wrzuconym do internetu, widać, jak ogromne bloki kamienne oderwały się od budowli i spadły na posadzkę. Na szczęście w świątyni w tym czasie nikogo nie było i nie ma ofiar w ludziach.

Zadecydowano, że osoby, które boją się natomiast powrócić do niezniszczonych budynków w obawie przed następnymi wstrząsami, mogą spędzić następną noc w halach sportowych, gdzie przygotowano dla nich miejsca. Silny wstrząs nastąpił po godz. 3 nad ranem, a jego epicentrum znajdowało się na głębokości kilometra. To najsilniejszy ze wszystkich kilkuset wstrząsów, zanotowanych w ostatnich dniach po przebudzeniu się Etny. Zniszczonych i uszkodzonych zostało wiele domów i kilka kościołów w miejscowościach Zafferana Etnea, Acireale, Aci Sant’Antonio, Aci Catena, Aci Bonaccorsi i Santa Venerina. Ponownie otwarte zostało lotnisko w Katanii, które zawiesiło działalność w Wigilię z powodu aktywności Etny.

fot. ORIETTA SCARDINO, EPA.

Zobacz także
Wasze komentarze