Minister obrony USA rozpoczął wizytę na Ukrainie

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Minister obrony Stanów Zjednoczonych James Mattis przybył w środę wieczorem do Kijowa, gdzie w czwartek weźmie udział w uroczystościach Dnia Niepodległości Ukrainy. Towarzyszy mu specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy Kurt Volker.

W czwartek Mattis wraz z szefami resortów obrony państw Europy Środkowo-Wschodniej, w tym szefem MON Antonim Macierewiczem, będzie gościem na uroczystej defiladzie pododdziałów Sił Zbrojnych Ukrainy, po czym przeprowadzi rozmowy z ukraińskimi władzami. Spotka się m.in. z prezydentem Petrem Poroszenką i ministrem obrony Stepanem Połtorakiem. Według ukraińskiego resortu tematem rozmów będą kwestie bezpieczeństwa, reformy wojskowe na Ukrainie i współpraca obronna dwóch państw.

W czwartek obchodzona jest 26. rocznica odzyskania niepodległości przez Ukrainę. W uroczystej defiladzie, która przejdzie główną ulicą Kijowa, Chreszczatykiem, wezmą udział m.in.: pododdział wydzielony z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, afiliowany do Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady z dowództwem w Lublinie, a także pododdziały wojskowe z Gruzji, Kanady, Wielkiej Brytanii, Mołdawii i USA oraz poczty sztandarowe z Estonii, Łotwy i Rumunii.

Szkolny rozejm
– Grupa kontaktowa ws. Ukrainy zapowiada rozejm w Donbasie od 25-go sierpnia – oświadczył w Mińsku przedstawiciel OBWE w grupie kontaktowej ds. Ukrainy Martin Sajdik. Rozejm ma umożliwić dzieciom w strefie konfliktu na wschodzie Ukrainy rozpoczęcie roku szkolnego 1 września. – Od północy 25 sierpnia strony zobowiązują się podjąć wszelkie niezbędne kroki, by zagwarantować stabilny reżim wstrzymania ognia – mówił Martin Sajdik w Mińsku po zakończeniu środowych obrad.

Sajdik zwrócił uwagę na szczególne znaczenie poparcia rozejmu przez liderów tzw. czwórki normandzkiej. We wtorek odbyła się rozmowa telefoniczna przywódców Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy, w czasie której „zdecydowanie poparli ideę zawieszenia broni w Donbasie”. Dyplomata dodał także, że strony konfliktu kontynuowały w środę rozmowy na temat wycofania sił i środków z linii rozgraniczenia.

Pokój „bezterminowy”?
Agencja Interfax-Zachód cytuje przedstawiciela Rosji w trójstronnej grupie kontaktowej Borisa Gryzłowa, który wyraził nadzieję, że „rozejm będzie przestrzegany odpowiedzialnie i bezterminowo”.

Jak zauważyli dziennikarze, dotychczas w wyniku negocjacji grupy kontaktowej rozejm ogłaszano już 11 razy. Za każdym razem był on jednak zrywany. Trójstronna grupa kontaktowa ds. uregulowania sytuacji na południowym wschodzie Ukrainy, regularnie spotykająca się w białoruskiej stolicy, składa się z przedstawicieli Ukrainy, Rosji i OBWE. Dodatkowo w jej spotkaniach uczestniczą przedstawiciele separatystów kontrolujących niektóre powiaty obwodów donieckiego i ługańskiego. Kolejne spotkanie grupy kontaktowej odbędzie się 6-go września.

Zobacz także
Wasze komentarze