PAP/Paweł Supernak

Minister Szumowski odpowiada misyjne.pl: poczekajmy na ocenę skutków uwolnienia dotychczasowych reżimów

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Aby móc myśleć o zdejmowaniu następnych obostrzeń, pozwólmy na ocenę skutków uwolnienia dotychczasowych reżimów dotyczących Kościołów i związków wyznaniowych – powiedział w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski,odnosząc się do listu przedstawicieli Kościołów.

Przedstawiciele Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, Kościoła katolickiego i Muzułmańskiego Związku Religijnego zaapelowali w czwartek do premiera Mateusza Morawieckiego, aby w obiektach o powierzchni do 100 m kw. była 1 osoba na 6 m kw., a na większych powierzchniach 1 osoba na 9 m kw.

>>> Minister zdrowia: jeśli nie trzeba, nie posyłajcie swoich dzieci do żłóbków i przedszkoli

Podkreślają, że limit 1 osoby na 15 m kw. powierzchni budynku powoduje, że w nabożeństwach może uczestniczyć mniej osób niż przed zmianami. „Zwracamy się z prośbą o rozważenie możliwości zmiany tego przepisu” – napisali sygnatariusze listu do premiera.

Minister zdrowia odpowiada na pytanie od misyjne.pl

Do tego apelu odniósł się na czwartkowej konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zapytany przez redaktorkę portalu misyjne.pl Zofię Kędziorę tłumaczył, że by móc myśleć o zdejmowaniu następnych obostrzeń, potrzebne są dane, jak poprzednie etapy „poluzowań” wpłynęły na zachorowalność w naszym kraju.

– Pozwólmy na ocenę skutków uwolnienia dotychczasowych reżimów dotyczących kościołów, związków wyznaniowych. W tej chwili jedna osoba na 15 m kw., to jest w średnim wielkości kościele około 50 osób. Popatrzmy, jak to wpływa na przebieg epidemii. Nie będziemy podejmowali żadnych decyzji, dopóki nie będziemy mieli wiedzy, czy te wskaźniki rosną, maleją, czy pozostają na tym samym poziomie – podkreślił Szumowski.

Potrzeba precyzji w przepisach

Autorzy listu wspomnieli, że „jedną z możliwości jest rozróżnienie dopuszczalnej liczby osób ze względu na powierzchnię”. 

>>> Przedstawiciele Kościołów i muzułmanie proszą premiera o większy limit osób w miejscach kultu

„Podobnie, jak w przypadku sklepów, np. w pomieszczeniach kultu religijnego o powierzchni do 100 m kw. była 1 osoba na 6 m kw., a na większych powierzchniach 1 osoba na 9 m kw.”– czytamy w tekście.

Autorzy zwrócili uwagę na potrzebę doprecyzowania istniejących przepisów. „Chcemy jednak zwrócić uwagę, że w niektórych Kościołach w czasie nabożeństw służą równocześnie duchowni i świeccy, zgodnie z przepisami wewnętrznymi danych Kościołów. Zależy nam na doprecyzowaniu tej sprawy, gdyż obawiamy się, że niezrozumienie tego niuansu może narazić niektóre Kościoły na przykre konsekwencje” – zauważyli sygnatariusze listu.

Dzisiejszą konferencję członków rządu możesz obejrzeć poniżej: 

Zobacz także
Wasze komentarze