fot. Wikimedia Commons

Ministerstwo Infrastruktury: historyczne wyniki polskiej kolei 

Kondycja polskiej kolei była przedmiotem debaty, która odbyła się w Sejmie RP 12 stycznia 2023 r. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i wiceminister Andrzej Bittel przedstawili informację na ten temat, wymieniając najważniejsze zmiany, które zaszły w ostatnim czasie na polskiej kolei.

Minister infrastruktury przypomniał, że w ciągu ostatnich 7 lat znacząco poprawiła się kondycja polskiej kolei. Szef resortu zwracał uwagę na inwestycje w tabor, które przyciągają nowych podróżnych oraz znaczące zwiększenie liczby stacji obsługiwanych przez pociągi dalekobieżne.

>>> Eksperci: kolejne kilka kwartałów może być trudne dla rynku mieszkalnego

Nowszy tabor, lepsza dostępność, rekordy przewozowe

– Od 2016 r. na polskie tory wyjechało prawie 800 nowych i zmodernizowanych pojazdów PKP Intercity. Dodatkowo dzisiaj pociągi tej spółki obsługują o ponad 100 stacji więcej niż to było przed 2016 r. To zmiany, które powodują, że Polacy chętniej korzystają z transportu kolejowego – transportu najbardziej ekologicznego i bardzo bezpiecznego – mówił Andrzej Adamczyk.

W 2022 r. spółka PKP Intercity przewiozła prawie 59 mln pasażerów. To rekord w historii spółki. W ostatnim czasie spółka była zmuszona zaktualizować ceny biletów kolejowych. Wynika to m.in. ze znaczącego wzrostu kosztów energii elektrycznej, spowodowanego rosyjską agresją na Ukrainę.

– W 2019 r. spółka PKP Intercity zapłaciła rachunek za prąd w wysokości 500 mln zł. W bieżącym roku będzie to ponad 3 razy więcej: ponad 1,6 mld zł – przypomniał wiceminister Andrzej Bittel, Pełnomocnik Rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

Fot. Flickr

– Od 2016 r. zmodernizowano i wybudowano ponad 850 dworców, stacji i przystanków kolejowych – powiedział minister Andrzej Adamczyk.

– Tylko w ubiegłym roku powstało 10 nowych, a zmodernizowano 80 istniejących stacji i przystanków. W bieżącym roku będzie ich jeszcze więcej: wybudujemy ponad 30 nowych stacji i przystanków, a zmodernizujemy ponad 120 istniejących – dodał.

>>> Paraliż lotniczy w Stanach Zjednoczonych

W ubiegłym roku otwarto m.in. nowe przystanki w Krakowie, Szczecinie, Wrocławiu i Toruniu, co ułatwia ruch aglomeracyjny. Planowane na 2023 r. otwarcie nowej stacji Pyrzowice Lotnisko będzie oznaczało połączenie podkatowickiego lotniska do transportu kolejowego, co pozwoli pasażerom samolotów na sprawniejszy i bardziej komfortowy przejazd do Katowic. Oprócz tego powstaną stacje i przystanki m.in. w Chorzowie, Krakowie, Szczecinie, Rzeszowie i Pabianicach.

W najbliższym czasie zostaną podpisane umowy na modernizację dworców kolejowych m.in. w Koszalinie, Czyżewie, Tłuszczu i Pilawie.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze