fot. EPA/STR

Mińsk: odprawiono Drogę Krzyżową w intencji Kościoła na Białorusi

 O wolność Kościoła na Białorusi a także w intencji powrotu do Ojczyzny przewodniczącego episkopatu, abp. Tadeusza Kondrusiewicza modlono się 11 września wieczorem podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej na terenie kościoła Świętej Trójcy na Złotej Górce w Mińsku.

Wspólna modlitwa rozpoczęła się Mszą św. której przewodniczył wikariusz generalny archidiecezji mińsko-mohylewskiej bp Jurij Kasabutsky. Przywitał on obecnych, z których wielu nie mogło zmieścić się w małym kościółku i stali na zewnątrz. Byli wśród nich nie tylko katolicy, ale także osoby innych wyznań, pragnące wyrazić swoją solidarność i wesprzeć Kościół na Białorusi w okresie prześladowań. Bp Kasabutsky zauważył, że bezprawny zakaz powrotu abp Tadeusza Kondrusiewicza jest ciosem dla całej wspólnoty katolickiej Białorusi, która została bez pasterza. „Modlimy się za niego i nie tracimy nadziei, że nasz arcypasterz powróci, by ponownie być z nami i prowadzić nas do zbawienia” – stwierdził hierarcha. Mówiąc o intencji Drogi Krzyżowej wikariusz generalny archidiecezji mińsko-mohylewskiej powiedział: „Będziemy podążać tą drogą Zbawiciela prosząc o wolność dla Kościoła na Białorusi, o powrót naszego metropolity, o sprawiedliwość, dobro i pokój w naszym kraju ”.

>>> Mińsk: szef MSZ potwierdza zaproszenie Ojca Świętego na Białoruś 

W swojej homilii bp Kasabutsky zwrócił uwagę na potrzebę duchowej pracy nad sobą i przestrzegł przed osądzaniem innych. Zachęcił, by pragnąc zmian, zaczynać od siebie, od własnego serca. Wskazał, iż pomaga w tym modlitwa, solidarność i życzliwość wobec wszystkich ludzi bez wyjątku, także tych, którzy nas znieważają.

fot. EPA/TATIANA ZENKOVICH

Po Mszy św. rozpoczęło się nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Setki ludzi ze świecami przeszło przez teren cmentarza na Złotej Górce, zniszczonego po 1945 roku. Była to jedna z największych i najstarszych nekropolii katolickich w Mińsku. Wprowadzenie do modlitwy odczytała siostra Lubomira Krugovaya, ze Zgromadzenia Sióstr św. Dominika. Zaznaczyła, że intencją tej modlitwy jest szczególnie sytuacja na Białorusi. „Chcemy prosić Jezusa Chrystusa, aby przemienił krzyż nienawiści w miłość, krzyż upokorzenia i przemocy w szacunek dla godności każdego człowieka, krzyż prześladowań Kościoła w swobodne wyznawanie wiary i poglądów, krzyż niesprawiedliwie potępionych i uwięzionych w uznanie praw człowieka. Prosimy, by wszyscy przebywający na emigracji mogli szybko powrócić do domu, zwłaszcza nasz arcybiskup, Tadeusz Kondrusiewicz ”.

>>> Abp Kondrusiewicz: obecny kryzys nadwyrężył relacje między Kościołem a państwem na Białorusi 

We wspólnej modlitwie wierni powierzali Jezusowi tak ciężkie krzyże swego narodu, jak niesprawiedliwość w życiu publicznym, zapominanie o swoich korzeniach i wyrzeczenie się wartości chrześcijańskich, brak szacunku dla Bożego daru każdego poczętego życia, niemoralne zachowanie, zaboboność, alkoholizm, narkomania, samobójstwo …

Kończąc nabożeństwo, bp Jurij Kasabutsky serdecznie podziękował wszystkim uczestnikom Drogi Krzyżowej, którzy przybyli pod koniec trudnego tygodnia, aby modlić się o zakończenie prześladowań Kościoła na Białorusi i powrót abp. Tadeusza Kondrusiewicza.

Drogę Krzyżową zakończył śpiew białoruskiego hymnu religijnego „Mahutny Boža” .

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze