fot. unsplash.com/Jacob Bantzinger

Mińsk: procesja eucharystyczna w centrum stolicy Białorusi

W niedzielę 29 maja w Mińsku odbyła się procesja eucharystyczna. Pomimo bowiem, że w całym Kościele katolickim procesje takie odbywają się zwykle z okazji uroczystości Bożego Ciała, ze względów duszpasterskich w Mińsku procesja tradycyjnie odbywa się na w ostatnią niedzielę maja. Poprzednia procesja z Najświętszym Sakramentem ulicami miasta odbyła się w stolicy Białorusi w 2019 roku, a przez kolejne dwa lata przeszkodą była pandemia koronawirusa.

W niedzielny poranek wierni ze wszystkich katolickich parafii stolicy Białorusi zebrali się na cmentarzu przy mińskim kościele Św. Trójcy (św. Rocha). Uroczystości przewodniczył abp Józef Staniewski, a Eucharystię koncelebrowali także nuncjusz apostolski na Białorusi arcybiskup Ante Jozić, emerytowany arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz, wikariusz generalny archidiecezji mińsko-mohylewskiej, biskup Jurij Kosobudzki, wizytator apostolski dla białoruskich grekokatolików, archimandryta Jan Sergiusz Gajek.

>>> Jak wygląda praca misjonarzy oblatów na Białorusi?

Metropolita mińsko-mohylewski, abp Józef Staniewski podkreślił w homilii centralne znaczenie Eucharystii dla życia Kościoła, oraz fakt, że wierni wyznają w Najświętszym Sakramencie obecność Boga, Jego panowanie, ofiarę, miłość i wszechmoc.

fot. cathopic.com

„W chrześcijaństwie wszystko dzieje się zgodnie z logiką wiary, która mocą Bożą przenosi góry. Dlatego Bóg pragnie nadal odnawiać ludzkość przez konsekrowany chleb i wino, w których prawdziwie obecne są Jego Ciało i Krew” – powiedział abp Staniewski dodają, że w tym sakramencie Chrystus przemienia nas i uzdalnia do życia zgodnie z Jego logiką daru. „W ten sposób jedność i pokój, harmonia i przebaczenie, do których dążymy zgodnie z zamysłem Bożym, zasiane i dojrzewają najpierw w naszych sercach, a potem na polach dziejów naszej ziemi” – podkreślił arcybiskup stolicy Białorusi, wzywając wiernych do przygotowania w swych sercach miejsca dla Pana.

Wiara dla wszystkich

Mówiąc o symbolicznym znaczeniu procesji eucharystycznej, arcybiskup Staniewski zauważył, że Najświętszy Sakrament, „pokazuje, iż zmartwychwstały Chrystus kroczy między nami i nas prowadzi. Natomiast my manifestując naszą wiarę głosimy, że miłość Chrystusa nie jest zarezerwowana tylko dla tych, którzy przyjęli wiarę «z mlekiem matki», ale jest ofiarowana wszystkim ludziom żyjącym na ziemi” – stwierdził metropolita mińsko-mohylewski. Zwrócił też uwagę, że tajemnica Eucharystii najmocniej łączy ludzi z Bogiem i między sobą.

Katolicka archikatedra w Mińsku, fot. Wikipedia

„Dziś nie wybraliśmy ludzi, których spotkamy w procesji, ale przybyliśmy tu wszyscy razem, zjednoczeni jedną wiarą i powołaniem, aby stać się jednym ciałem i dzielić się jednym Chlebem, którym jest Chrystus. Łączymy się, niezależnie od różnicy wykonywanego zawodu czy statusu materialnego, otwieramy się na siebie, aby razem z Chrystusem «wszyscy stanowili jedno»” -powiedział arcybiskup Staniewski.

Niedzielna procesja eucharystyczna, podobnie jak w uroczystość Ciała Bożego, odbyła się do czterech stacji. Pierwsza miała miejsce przy kościele św. Rocha na Złotej Górze, druga – na Placu Zwycięstwa, trzecia – na Placu Październikowym, a czwarta, ostatnia – przy kościele św. Szymona i św. Heleny na Placu Niepodległości.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze