fot. EPA/VATICAN MEDIA

Mińsk: uroczyste obchody 30-lecia nawiązania stosunków ze Stolicą Apostolską

Na znaczenie nawiązanych przed 30-laty relacji dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Republiką Białorusi wskazano podczas uroczystości zorganizowanych 11 listopada przez nuncjaturę apostolską w Mińsku.

Witając obecnych papieski przedstawiciel na Białorusi, abp Ante Jozić zauważył, że choć oficjalne stosunki dyplomatyczne łączą Stolicę Apostolską i Białoruś nawiązano przed trzydziestu laty, to stały się one naturalną kontynuacją tych więzi, które powstały wcześniej w dziejach narodu białoruskiego, a przez wieki rozwijały się i umacniały.

>>> Mińsk: proboszcz parafii św. Szymona i Heleny rozpoczął protest głodowy

Nuncjusz apostolski krótko odniósł się do historii chrześcijaństwa i katolicyzmu na terenie współczesnej Białorusi. Przypomniał, że 11 listopada 1992 r. papież Jan Paweł II wydał list apostolski „Quantam Tandem” o ustanowieniu nuncjatury apostolskiej w Mińsku, po czym abp Gabriele Montalvo Higuera został mianowany pierwszym nuncjuszem apostolskim w Republice Białoruś. Nuncjusz Jozić przypomniał trzy dekady stosunków dyplomatycznych, z wdzięcznością wymieniając wszystkich swoich poprzedników, którzy pełnili funkcję nuncjuszy apostolskich na Białorusi: arcybiskupów: Agostino Marchetto, Dominika Hrušovskiego, Ivana Jurkoviča, Martina Vidovića, Claudio Gugerottiego i Gabora Pintera.

Przedstawiciel papieża na Białorusi zaznaczył też wielki wkład w rozwój stosunków dwustronnych wniesiony przez Siarhieja Alejnika, który od 15 lat pełnił funkcję ambasadora Białorusi przy Stolicy Apostolskiej, i wyraził mu głęboką osobistą wdzięczność.

fot. Mińsk Białoruś

Zdaniem nuncjusza abp Jozića, stosunki między Republiką Białoruś a Stolicą Apostolską „wykraczają poza zwykłe ramy dyplomatyczne i obejmują szeroki zakres więzi duchowych, kulturalnych, naukowych i humanitarnych, które mają solidne wielowiekowe podstawy”.

„Pomimo obecnych trudności i szeregu problemów, które wymagają zrównoważonego podejścia oraz konkretnych i natychmiastowych rozwiązań, Stolica Apostolska nadal pozostaje otwarta na realizację wspólnych wysiłków z Republiką Białoruś, mających na celu wspieranie społeczeństwa obywatelskiego, pomoc potrzebującym i cierpiącym, zapewnienie pokoju, stabilności, dobrobytu i zachowanie praw wszystkich obywateli bez względu na ich opinie i przekonania” – stwierdził nuncjusz apostolski.

Wyrażając nadzieję na „dalsze pogłębianie i rozwój stosunków dwustronnych dla dobra dużej wspólnoty wiernych katolickich na Białorusi, a także całego narodu białoruskiego”, abp Jozić zachęcił wszystkich obecnych do wniesienia swego wkładu pracy i modlitwy.

>>> Mińsk: wierni nie mogą modlić się nawet koło „czerwonego kościoła”

Głos zabrał także pierwszy wiceminister spraw zagranicznych Białorusi Siarhiej Alejnik. Podkreślił, że Stolica Apostolska zawsze była wiarygodnym partnerem Republiki Białoruś na arenie międzynarodowej. Zwrócił też uwagę na wspólne priorytety obu stron: dążenie do sprawiedliwości społecznej i zachowanie tradycyjnych wartości.

Z krótkim wystąpieniem do zebranych zwrócił się również przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Białorusi, bp Oleg Butkiewicz z Witebska. Podkreślił znaczenie dla Kościoła lokalnego obecności nuncjusza apostolskiego, który ukazuje bliskość papieża Franciszka i jedność z całym światem katolickim.

W minioną niedzielę 13 listopada w kościele katedralnym Najświętszego Imienia Maryi w Mińsku sprawowano Mszę św. z okazji 30. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Republiką Białoruś a Stolicą Apostolską.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze