fot. Jerzy Andrzejewski

11 misjonarzy i misjonarek posłanych w Gnieźnie na misje [ZDJĘCIA]

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Podczas niedzielnych odpustowych uroczystości w Gnieźnie (z okazji uroczystości św. Wojciecha) siostry zakonne, księża i dwie misjonarki świeckie otrzymały od nuncjusza apostolskiego w Polsce krzyże misyjne. Tradycja ta sięga pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny i Gniezna, kiedy papież przekazał krzyże po raz pierwszy.

„Będę o was pamiętał, szczególnie w modlitwie. Byłem nuncjuszem w krajach misyjnych i wiem, co znaczy ta praca i związany z nią trud. Polecam waszą misję wstawiennictwu Matki Bożej i św. Wojciecha” – mówił przed przekazaniem krzyży abp. Salvatore Pennacchio. Krzyże misyjne otrzymało 11 misjonarek i misjonarzy. Są wśród nich księża, osoby konsekrowane i świeccy z archidiecezji: gdańskiej, gnieźnieńskiej, warszawskiej, szczecińsko-kamieńskiej oraz diecezji: białostockiej, bydgoskiej, elbląskiej, gliwickiej, kieleckiej i tarnowskiej.

Kierunek misji

Swoje powołanie będą realizować w Kamerunie, Boliwii, Szwecji, Republice Środkowoafrykańskiej, na Kubie i Jamajce. Są wśród nich:

1. s. Janina Samolewicz, Kuba, Zgromadzenie Sióstr Służebnic Jezusa w Eucharystii (SJE) arch białostocka
2. s. Karola Anna Matyjaszczyk, Kamerun, Zgromadzenie Sióstr Męki Pana Naszego Jezusa Chrystusa (CSP), arch gdańska
3. p. Aleksandra Kamieniarz, Szwecja, Droga Neokatechumenalna, arch gnieźnieńska
4. s. Amadeusza Milena Anna Sowińska, Kamerun, Zgromadzenie Sióstr Opatrzności Bożej SOB, arch gnieźnieńska
5. s. Magdalena Odolińska, Kuba, Zgromadzenie Sióstr Służebnic Jezusa w Eucharystii (SJE), arch warszawska
6. s. Iwona Irena Biczyk, Kuba, Zgromadzenie Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych, arch szczecińsko-kamieńska
7. o. Elizeusz Krzysztof Czwerenko, Boliwia, Prowincja Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych (OFM), diecezja elbląska
8. ks. Maciej Pawłowski, Jamajka, Fideidonista Kielce, diecezja kielecka
9. p. Barbara Kubicka, Boliwia, Misjonarka świecka, diecezja opolska
10. ks. Paweł Dąbrowa, RCA, Fideidonista Tarnów, diecezja tarnowska
11. ks. Tomasz Kaczor, Boliwia Fideidonista, Tarnów, diecezja tarnowska

Obrzęd wręczania krzyży misyjnych ma długoletnią tradycję. Po raz pierwszy uczynił to papież Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Gnieźnie 3 czerwca 1979 roku, która podczas tegorocznych uroczystości świętowojciechowych – z racji 40. rocznicy – jest szczególnie wspominana. Ceremonię powtórzono 18 lat później, w 1997 roku, podczas drugiej wizyty papieża Polaka u grobu św. Wojciecha. Rok później, dzięki inicjatywie abp. Henryka Muszyńskiego, weszła ona na stałe do programu gnieźnieńskich uroczystości odpustowych.

O wręczeniu krzyży misyjnych pisaliśmy już w dzień uroczystości, dziś za to prezentujemy dużą galerię zdjęć autorstwa Jerzego Andrzejewskiego:

Wasze komentarze