80 % zabójstw w Amazonii to konflikt o ziemię

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Prawie 80 proc. zabójstw na terenie Amazonii następuje w rezultacie konfliktów o ziemię – wynika z badania, którego współautorem jest Kościół katolicki w Brazylii. Studium opublikowane zostało w formie książki pt. “Atlas Konfliktów w Amazonii” i zaprezentowane w czwartek w Misyjnym Centrum Kultury w Brasilii.

Jak ujawnili autorzy badania, zdecydowana większość przestępstw popełnianych w tej największej puszczy świata ma miejsce z powodu walki o grunty. Wśród zaprezentowanych stanów, na których terenie znajdują się amazońskie lasy, jednym z najniebezpieczniejszych jest Rondônia. – Poza największą liczbą zabitych i aresztowanych stan ten był w ub.r. drugi pod względem pobić (141 przypadków) i trzeci w statystykach gróźb utraty życia (40), a także nieudanych prób zabójstwa (10).

W połowie września br. działająca w ramach brazylijskiego episkopatu Duszpasterska Komisja ds. Ziemi, ujawniła, że w ub. r. zabito w tym południowoamerykańskim kraju rekordową liczbę 66 działaczy na rzecz praw człowieka.Członkowie komisji wskazali, że w ostatnim czasie nasila się agresja wobec osób działających na rzecz praw człowieka, szczególnie rdzennych plemion lub rolników.

Wiosną ub. r. przypadki łamania praw człowieka w Brazylii ujawnił kard. Claudio Hummes. Hierarcha jako przewodniczący komisji ds. Amazonii w brazylijskim Episkopacie, opisał w Waszyngtonie przed Międzyamerykańską Komisją Praw Człowiek nadużycia wobec ludzi i amazońskiej przyrody popełnione na terenie Brazylii oraz Ekwadoru. Hierarsze w podróży do USA towarzyszyli przedstawiciele kilku indiańskich plemion zamieszkujących tę największą puszczę świata. Ich wspólnoty cierpią m.in. na skutek intensywnej polityki pozyskiwania surowców mineralnych w tej części Ameryki Południowej.

80 % zabójstw w Amazonii to konflikt o ziemię
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze