Największe protesty w Mińsku miały miejsce w sierpniu i we wrześniu po wyborach prezydenckich, które według większości państw na świecie zostały sfałszowane, fot. EPA/STRINGER

Abp Kondrusiewicz: niech nasze ulice nie będą miejscem konfrontacji, lecz obecności Jezusa

„Niech Eucharystia wzmocni naszą duchową siłę! Niech pomaga przebaczać sobie nawzajem, aby nasze ulice i place nie były miejscem konfrontacji, ale miejscem obecności Jezusa, Króla Pokoju!” – powiedział podczas uroczystości Bożego Ciała w stolicy Białorusi, Mińsku, emerytowany metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz.

Przewodniczył on w tamtejszej katedrze Mszy św., po której na placu przed świątynią odbyła się procesja eucharystyczna. Ze względu na wciąż trudną sytuację epidemiologiczną, w tym roku procesja Bożego Ciała na ulicach białoruskiej stolicy została ponownie odwołana.

>>> Medal Misji Jana Karskiego dla Romana Protasewicza

Aby umożliwić wiernym uroczyste uczczenie Najświętszego Sakramentu bez zagrożenia dla zdrowia, procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy odbyła się w formacie nadzwyczajnym. Obecni wierni pozostali na swoich miejscach z zachowaniem należytego dystansu społecznego, a kapłani i duchowni przechodzili kolejno z Najświętszym Sakramentem do czterech małych ołtarzyków-stacji, gdzie odczytywano stosowną Ewangelię o tej wielkiej tajemnicy wiary.

Białoruś Mińsk

Protesty w Mińsku w sierpniu ubiegłego roku, fot. EPA/STRINGER

Arcybiskup Kondrusiewicz w homilii podkreślił, że trudne warunki epidemiologiczne nie powinny umniejszać wagi kultu Eucharystii jako chleba życia wiecznego. Dlatego zaprosił obecnych do uczynienia rachunku sumienia z udziału we Mszy św. „Czy bez powodu nie opuszczamy jej w niedziele i święta?” – zapytał kaznodzieja. Zaznaczył, że choć wiele kościołów transmituje Mszę św. online, to nie zastępuje ona jednak fizycznego uczestnictwa, choć jest wielką pomocą duchową dla chorych. „Ale zdrowi muszą pamiętać o bezpośrednim uczestnictwie” – zaznaczył hierarcha. Przypomniał słowa papieża Benedykta XVI podczas Światowych Dni Młodzieży w Kolonii w 2005 roku, który powiedział, że przyjmujemy Eucharystię, aby przemienić siebie, a następnie my przemienieni przez nią zmieniamy świat na lepsze.

>>> COMECE apeluje do UE o większy wkład na rzecz wolności religijnej na świecie

„Niech Eucharystia wzmocni naszą duchową siłę! Niech pomaga przebaczać sobie nawzajem, aby nasze ulice i place nie były miejscem konfrontacji, ale miejscem obecności Jezusa, Króla Pokoju! Niech nasze codzienne życie będzie przesiąknięte Jego obecnością! Pozdrówmy nas wszystkich, ludzi różnych poglądów, ale zjednoczonych troską o naszą Ojczyzny, słowami: «Pokój wam!». Tylko w Nim jest nasza nadzieja na lepszą i sprawiedliwą przyszłość, nawet wbrew nadziei!” – powiedział abp Kondrusiewicz.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze