Albania: dramatyczny apel biskupa

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Jeśli chcesz ewangelizować ubogich, przyjedź do nas, ty będziesz głosił Ewangelię im, a ci biedni będą ewangelizować ciebie – napisał biskup diecezji Rrëshen w północno-wschodniej Albanii Gjergj Meta.

Jego list otwarty, skierowany do księży diecezjalnych i zakonnych, braci i sióstr zakonnych, jest dramatycznym wołaniem o pomoc w prowadzeniu działalności duszpasterskiej w jednym z najbiedniejszych regionów tego i tak ubogiego kraju, naznaczonym masową emigracją, zwłaszcza ludzi młodych i ryzykiem całkowitego wyludnienia.

„Jest to zaproszenie do misji (…), do przeżycia cudownego doświadczenia ewangelicznego: głoszenia Ewangelii ubogim” – głosi list otwarty. Biskup podziękował licznym księżom, misjonarzom i misjonarkom, którzy w ciągu minionych 26 lat „uczynili dla tego obszaru”, ale – dodał – w tym samym czasie 60 proc. miejscowych mieszkańców wyjechało do dużych miast: Tirany, Durrësu czy na południe kraju.

W wioskach pozostały tylko nieliczne rodziny, w większości takie, które nie mogły wyjechać, gdyż mieszkają w odległych, zagubionych miejscowościach górskich i są bardzo biedne, bo „gdyby mogły, one także by stąd uciekły, aby móc uczyć swoje dzieci i znaleźć godniejsze życie” – przyznał autor listu.

Zaznaczył następnie, że do kościołów przychodzi dość dużo ludzi, „ale nie w stosunku do tych, którzy określają się mianem katolików, ponieważ jest wśród nich także wielu obojętnych religijnie, agnostyków i ateistów”. Istnieje pilna potrzeba głoszenia im wszystkim Królestwa Bożego, ale aby pełnić to zadanie, „jest nas w diecezji tylko sześciu kapłanów, łącznie ze mną, biskupem, oraz siedem żeńskich zgromadzeń zakonnych” – napisał bp Meta. Dodał, że czynnych jest ok. 40 kościołów i kaplic, rozrzuconych po całej diecezji, podobnie jak wiele rodzin żyjących w odciętych od siebie miejscowościach.

„Dlatego zapraszam tych wszystkich, którzy tego pragną: kapłanów, misjonarzy i misjonarki, szczególnie księży diecezjalnych do przyjazdu do Rrëshenu, aby ewangelizować ubogich, mieszkających w odległych miejscach, obojętnych i w ten sposób samych siebie. Przybywaj ewangelizować biednych a biedni będą ewangelizować ciebie” – zakończył swój apel bp G. Meta.

Albania: dramatyczny apel biskupa
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze