Fot. EPA/Porto Velho Firefighters

Ameryka Łacińska: biskupi wzywają do pomocy wobec pożarów Amazonii

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Rada Biskupów Latynoamerykańskich (CELAM) wezwała Brazylię i Boliwię oraz społeczność międzynarodową do podjęcia wszelkich możliwych działań w obliczu pożarów lasów w Amazonii. Międzynarodowy ruch na rzecz ochrony klimatu „Fridays for Future” wzywa do ogólnoświatowych demonstracji przed ambasadami Brazylii.

„Wzywamy rządy krajów Amazonii, zwłaszcza Brazylię i Boliwię, Organizację Narodów Zjednoczonych i społeczność międzynarodową, do podjęcia zdecydowanych działań w celu ochrony płuc naszej planety” – czytamy w oświadczeniu CELAM.

Ponadto biskupi wyrazili solidarność z ludnością tubylczą, która mieszka na obszarach dotkniętych pożarami. „Solidarność i szybka pomoc społeczności światowej są niezbędne, aby powstrzymać zniszczenie” – napisali latynoscy biskupi.

EPA/Carlos Villar Ortiga

Tysiące pożarów trawi od 15 sierpnia lasy deszczowe Amazonii głównie na terenie Brazylii i Boliwii. Ich dokładne przyczyny są nadal niejasne. Amazońskie lasy tropikalne wytwarzają życiodajny tlen oraz są domem dla milionów gatunków roślin i zwierząt. Rozciągają się one na obszarze należącym do dziewięciu krajów: Brazylii, Boliwii, Kolumbii, Ekwadoru, Peru, Gujany Francuskiej, Gujany, Surinamu i Wenezueli.

W związku z pożarami w regionie Amazonii, międzynarodowy ruch na rzecz ochrony klimatu „Fridays for Future” ostro skrytykował rząd brazylijski. Zdaniem działaczy ruchu rząd brazylijski aktywnie wspiera niszczenie dużych obszarów leśnych, które mają działanie ochładzające globalny klimat i są rezerwuarem niezbędnego do życia tlenu. Działacze ruchu wezwali dzisiaj do protestów przed konsulatami i ambasadami Brazylii.

W Szwajcarii Młodzieżowy Strajk Klimatyczny będzie protestować przed konsulatami Brazylii w Genewie i Zurychu, a także przed ambasadą Brazylii w Bernie. Odbędą też demonstracje w Bazylei i Lozannie.

Zobacz także
Wasze komentarze