Arabia Saudyjska zapowiada reformę niewolniczego systemu zatrudnienia
Arabia Saudyjska zapowiedziała złagodzenie obowiązującego w tym kraju prawa „kafala”, które jest formą współczesnego niewolnictwa. Pozwala ono całkowicie kontrolować życie około 10 milionów migrantów zarobkowych pracujących w królestwie Saudów.
Zgodnie z tym prawem nie mogą oni opuścić miejsca pracy przed zakończeniem inwestycji. Reformy, które wejdą w życie w marcu 2021 r., umożliwią im zmianę zatrudnienia oraz wyjazd z kraju bez zgody pracodawcy. Filipiński biskup Ruperto Santos nalega, aby zapowiadane reformy objęły także pracowników domowych (głównie kobiety) z jego kraju. Obecnie w kontekście złagodzenia prawa mówi się wyłącznie o pracownikach wykwalifikowanych zatrudnionych przez przedsiębiorstwa. Władze w Manili zapowiedziały poruszenie tej sprawy w rozmowach z rządem saudyjskim.
Wiceprzewodniczący komisji episkopatu Filipin ds. migrantów ma nadzieję, że przyszłe zmiany przyczynią się do odmiany losu tysięcy osób, które w dzisiejszej Arabii Saudyjskiej doświadczają niewolnictwa i wyzysku. „System więzi pracowników, jakby byli oni własnością swoich pracodawców, rodzi społeczne patologie, sprzyja złemu traktowaniu zatrudnionych i ich wykorzystywaniu” – powiedział bp Santos. „Kalafa” w języku arabskim jest odpowiednikiem „sponsoringu” i krytykuje ją nie tylko Kościół, ale także organizacje obrony praw człowieka, za tworzenie idealnych warunków do wyzysku pracowników. Wielu pracodawców odbiera im paszporty i znęca się nad nimi, nie obawiając się prawnych skutków takiego postępowania. Praktycznie niemożliwe jest dochodzenie niewypłaconych wynagrodzeń ani składanie skarg na łamanie nielicznych praw przysługujących zatrudnionym.
>>> Arabia Saudyjska: zniesiono karę śmierci dla nieletnich
Od ok. 10 lat Arabia Saudyjska jest głównym pracodawcą filipińskich pracowników domowych. Szacuje się, że na świecie jest ok. trzech milionów takich osób, w tym aż 800 tys. w królestwie Saudów. Reformy systemu „kafala” przeprowadziły dotychczas Katar i Bahrajn, choć oba te kraje nie zdecydowały się na jego całkowite zniesienie. Niewolniczy system zatrudnienia nadal obowiązuje w Libanie i większości państw Zatoki Perskiej.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |