
Wielki Piątek/Filipiny, fot. EPA/ROLEX DELA PENA Dostawca: PAP/EPA.
Azja: „działanie na pielgrzyma” nową formą handlu ludźmi
Policja filipińska i tajlandzka wykryły nowy sposób działania handlarzy żywym towarem – „na pielgrzyma” (lub „na misjonarza”). Chodzi o przemycanie ludzi, zwłaszcza kobiet, pod pozorem organizowania pielgrzymek lub innych wyjazdów o charakterze religijnym, szczególnie chrześcijańskim. Na trop tego rodzaju praktyk wpadły przypadkowo służby Filipin i Tajlandii podczas kilku rutynowych kontroli na lotniskach obu krajów.
Policja filipińska zatrzymała kilka dni temu na lotnisku w Manili trzy kobiety w wieku odpowiednio 23, 25 i 50 lat, gdy próbowały wsiąść na pokład samolotu lecącego do Singapuru z międzylądowaniem w Tajlandii. Podawały, że są „misjonarkami” i „wolontariuszkami katolickimi udającymi się do pracy misyjnej w Tajlandii”. Jednakże pewne nieścisłości w ich dokumentach sprawiły, że całą trójkę zaczęto przesłuchiwać, a wówczas okazało się, iż najstarsza z nich, która mówiła o sobie, że jest „kaznodziejką”, była w rzeczywistości jedną z organizatorek nielegalnego przemytu kobiet do Tajlandii. Dwie młode dziewczyny, zwabione do współpracy jako „nauczycielki”, miały trafić do sieci przestępczej, a następnie nakłaniać inne kobiety do prostytucji.
Funkcjonariusze policyjni ujawnili system, wedle którego zwykły podróżujący, działający jako kurier, towarzyszył grupie pasażerów pod fałszywymi pretekstami, którzy stają się później ofiarami handlu ludźmi. Skoordynowane działania policji i służb granicznych kilku państw Azji Południowo-Wschodniej: Filipin, Indonezji, Kambodży, Malezji i Tajlandii doprowadziły do aresztowania kurierów wciągniętych w ten proceder.
>>> Azja: kilka konkretnych spotkań ze szczęśliwymi misjonarzami [MISYJNE DROGI]
W swym raporcie z końca 2024 Urząd Imigracyjny Filipin odnotował 998 ofiar handlu ludźmi w ubiegłym roku, wskazując przy tym na różne obszary działań i podstępów stosowanych przez ich sprawców, takie jak fałszywe pielgrzymki, umowy małżeńskie czy macierzyństwo zastępcze (surogacja).
Ofiary, zwabione także za pośrednictwem sieci społecznościowych, popadają często w niewolę, do tzw. „miast oszustw”, czyli „Scam City” [znanych z programu telewizyjnego o tym tytule, nadawanego na kanadyjskim kanale Travel+Escape w latach 2012-14, który ukazywał mroczne strony miast, do których docierali jego autorzy] w Tajlandii. Kambodży i Mjanmie.
Katolicka fundacja „PREDA”, pomagająca ludziom w ich upodmiotowieniu i rozwoju, założona na Filipinach przez irlandzkiego kapłana ks. Shaya Cullena ze Zgromadzenia Misyjnego św. Kolumbana, podała, iż wiele młodych Filipinek zwerbowano pod fałszywymi propozycjami dobrze płatnej pracy i przewieziono do Mjanmy, gdzie doświadczyły gróźb i przemocy seksualnej oraz zmuszano je do niewolniczej pracy.
Działający w tymże wyspiarskim kraju Ruch Międzyreligijny przeciw Handlowi Ludźmi (PIMAHT), skupiający przedstawicieli głównych wspólnot chrześcijańskich oraz muzułmanów i buddystów, pochwalił wysiłki policji i rządu w tym zakresie, potwierdzając jednocześnie swe zaangażowanie na rzecz walki z handlem ludźmi i z wykorzystywaniem seksualnym dzieci. Ks. Bryand Restituto, asystente sekretarza generalnego episkopatu filipińskiego, ostro potępił osoby i sieci handlarzy, wykorzystujących najsłabsze i najbardziej narażone grupy społeczne oraz stosujące język, zwyczaje i rzekome praktyki religijne do popełniania czynów przestępczych.
>>> Pomimo świeckości głoszonej przez azjatyckie rządy rosną wpływy islamu
W Tajlandii siostra Marie Agnes Buasap ze Zgromadzenia Sióstr Szpitalniczek św. Pawła z Chartres jako koordynatorka organizacji „Talitha Kum” w tym kraju wspiera rozwinięte już dzieło uwrażliwiania młodych w rodzinach, nauczycieli i wychowawców. Stowarzyszenie jest ponadto włączone w przyjmowanie i odnowę ofiar.
Wspólnoty katolickie w krajach Azji Południowo-Wschodniej, w których zjawisko handlu ludźmi jest szczególnie rozpowszechnione i zakorzenione, ponowiły swe zobowiązania w Międzynarodowym Dniu Modlitwy i Refleksji Przeciwko Handlowi Ludźmi, który Kościół obchodzi 8 lutego, we wspomnienie św. Józefiny Bakhity. Stowarzyszenia katolickie wspierają strategie innowacyjne szczególnie w szkołach, wpisując wychowanie przeciw handlowi ludźmi do programów nauczania.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |