Biskupi Nigerii: zadłużenie zagraniczne nową formą niewolnictwa dla obecnych i przyszłych pokoleń
„Ciężar zadłużenia okazał się nową formą niewolnictwa dla obecnych i przyszłych pokoleń” – stwierdzili biskupi Nigerii w oświadczeniu opublikowanym na zakończenie sesji plenarnej episkopatu, która odbyła się w diecezji Auchi w stanie Edo.
Wezwali zarazem władze kraju do przeprowadzenia reform, które będą chronić dobro wspólne obywateli a nie spychać ich w okrutną i przedłużającą się nędzę.
W swym dokumencie biskupi przypominają o prawie Nigeryjczyków do pokojowego protestu przeciwko polityce gospodarczej prezydenta Boli Ahmeda Tinubu. „Nasi obywatele rozpoczęli ostatnio protest, ponieważ nigeryjska gospodarka nadal się pogarsza i zmusza miliony ludzi do życia w odrażającym ubóstwie i niewyobrażalnych trudnościach. Zauważamy, że Nigeryjczycy mają konstytucyjne prawo do wyrażania swoich skarg poprzez pokojowe protesty” – podkreślili biskupi. Wyrazili smutek, że protesty społeczne zostały przejęte przez grupy przestępcze, a siły porządkowe, zamiast chronić protestujących obywateli, uciekały się do gróźb, zastraszania i szantażu, aby wyciszyć falę praworządnych manifestacji.
>>> Nigeria: porwany kapłan odzyskał wolność
Biskupi przypomnieli, że polityka oszczędnościowa, na którą zdecydował się rząd, jest wymuszona przez obsługę długu publicznego Nigerii. Zauważyli, że obsługa ogromnych długów wobec międzynarodowych agencji finansowych, a w konsekwencji pozyskiwanie funduszy wewnętrznych w celu zrównoważenia deficytów budżetowych, dały początek obecnym reformom gospodarczym rządu, polegającym głównie na wycofaniu dopłat do paliwa i upłynnienia kursu waluty krajowej. „Jesteśmy świadomi, że reformy te wywołały galopującą inflację, która zepchnęła większość Nigeryjczyków do życia w okrutnym cierpieniu i nędzy” – stwierdzili biskupi.
>>> Nigeria: biskupi katoliccy zatroskani nieprawowiernymi „posługami prywatnymi”
Wezwali administrację prezydenta Boli Ahmeda Tinubu do ponownego rozważenia polityki reform gospodarczych w celu złagodzenia ciężaru trudności oraz wspierania dobra wspólnego i rozwoju społecznego. Nigeryjscy biskupi wskazali, że w pierwszym rzędzie trzeba podjąć działania mające na celu zmniejszenie wpływu inflacji na ludność. Pilnym wyzwaniem jest też potrzeba reformy systemu podatkowego, który obecnie składa się z szeregu podatków federalnych, stanowych i lokalnych, które dławią przedsiębiorstwa. Jako propozycję rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw zaproponowali stworzenie systemu mikrokredytów.
Biskupi Nigerii nawiązali też o apelu papieża Franciszka wystosowanego z okazji Jubileuszu 2025 dotyczącego darowania długów krajów najuboższych. Wskazali, że obecne zadłużenie stało się nową formą niewolnictwa dla obecnych i przyszłych pokoleń.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |