fot. PAP/EPA/MOHAMED HOSSAM

Biskupi Sudanu Południowego apelują o pokój, sprawiedliwość i pojednanie

W obliczu narastającej przemocy i niestabilności politycznej biskupi Sudanu Południowego podczas swojego dorocznego spotkania w Dżubie stanowczo potępili głęboki kryzys w kraju. O nalotach, porwaniach i przemocy seksualnej wobec ludności, poinformowali portal Vatican News. Dzieci są nadal przymusowo rekrutowane do grup zbrojnych, a masowe przesiedlenia pozbawiają rodziny jedzenia, schronienia i opieki medycznej.

„Czy Sudan Południowy nie wycierpiał już wystarczająco dużo?”, pytają biskupi rozpaczliwie. Skrytykowali brak woli politycznej do wdrożenia porozumienia pokojowego z 2018 roku i oskarżyli przywódców o przedkładanie osobistych i politycznych interesów nad dobro narodu. Apele biskupów wspiera Caritas Internationalis, która apeluje o pilne działania w celu rozwiązania kryzysu humanitarnego.

Sytuacja uległa dalszej eskalacji w ostatnich dniach. Po tym, jak 8 lipca prezydent Salva Kiir zdymisjonował dowódcę armii, pogłębiła się niepewność w wojsku. Na zachodzie kraju doszło do ponownych wybuchów przemocy, w wyniku których tysiące osób zostało przesiedlonych, a napięcia polityczne wzrosły z powodu celowych czystek wśród opozycyjnych gubernatorów. Uwagę społeczności międzynarodowej przyciągnęła również kontrowersyjna deportacja z USA do Dżuby ośmiu przestępców skazanych za stosowanie przemocy. 

>>> Biskup z Sudanu Południowego: nasz kraj potrzebuje pokoju Ewangelii

Utrzymującą się trudną sytuację w kraju opisał w szczególnie sugestywny sposób biskup Barani Eduardo Hiiboro Kussala z diecezji Tombura-Yambio: dzieci pokonują duże odległości, aby dotrzeć do szkoły lub przychodni zdrowia, rolnicy ciężko pracują, a mimo to głodują. Mimo wszystko wyraził nadzieję, bo Sudan Południowy dysponuje ogromnymi zasobami naturalnymi, młodą populacją i siłą duchową. Jeśli w Sudanie zapanuje pokój, a przywódcy będą charakteryzować się poczuciem odpowiedzialności, kraj może podnieść się z nędzy.

W obliczu chaosu biskupi apelują o natychmiastowe zakończenie przemocy, utworzenie bezpiecznych korytarzy humanitarnych, zwolnienia podatkowe na dostawy pomocy humanitarnej oraz nieograniczony dostęp dla organizacji pomocowych. Z okazji rocznicy odzyskania niepodległości uznają wolę przetrwania narodu, ale podkreślają, że trwały pokój wymaga prawdziwego przywództwa i odnowionego zaangażowania na rzecz sprawiedliwości i pojednania. „To czas nawrócenia i odnowy” – stwierdzili biskupi, cytując papieża Leona XIV. Podkreślili, że niezbędny nowy początek musi rozpocząć się natychmiast.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze