fot. archiwum Z. Sobolewskiego

Bp Jerzy Mazur SVD odwiedził polskich misjonarzy w Rwandzie i Burundi

W dniach 22 stycznia – 2 lutego br. bp Jerzy Mazur SVD, spotkał się z misjonarkami i misjonarzami z Polski posługującymi w Rwandzie i Burundi. 30 stycznia uroczyście poświęcił kaplicę oraz szkołę podstawową w Gitega-Songa, zbudowaną staraniem sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus przy wydatnej pomocy Kościoła w Polsce. Biskupowi towarzyszył o. Kazimierz Szymczycha, sekretarz Komisji Misyjnej i delegat ds. misjonarzy oraz ks. Zbigniew Sobolewski, dyrektor Dzieła Pomocy „Ad Gentes”.

Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji podczas swej krótkiej wizyty w Rwandzie odwiedził sanktuarium Matki Bożej w Kibeho, gdzie posługują polscy pallotyni. W homilii, podczas uroczystej Mszy św., w której licznie uczestniczyli pielgrzymi z Ugandy, Rwandy i Burundi biskup uwypuklił wezwanie Matki Najświętszej do modlitwy, pokuty i wynagrodzenia Bogu za grzechy cierpienia. Wzywał do ożywienia ufności w miłosierdzie Boże i zachęcał do modlitwy o pokój. W Rwandzie bp Jerzy Mazur uhonorował Medalem „Benemerenti in Opere Evangelizationis ks. Leszka Czeluśniaka MIC za ofiarną posługę misyjną i propagowanie kultu Miłosierdzia Bożego. Za szerzenie kultu Matki Bożej Bolesnej z Kibeho oraz wieloletnią pracę na misjach Medal otrzymał również br. Zdzisław Olejko SAC.

– W rozmowie z wizjonerką panią Nathalie Mukukamazimpaka usłyszałem, że jej misją jest modlitwa i pokuta za grzechy – powiedział bp Jerzy. – Kibeho to wezwanie skierowane do całego współczesnego świata o nawrócenie. Niestety, nie zostało przyjęte i dlatego Rwanda stała się ziemią wielkiego cierpienia. Do dziś pozostało wiele niezaleczonych ran – powiedział biskup.

Goście z Polski spotkali się również z abp. Andrzejem Józwowiczem,  Nuncjuszem Apostolskim oraz bp. Vincentem Harolimana z Ruhengeri. Obaj hierarchowie z wdzięcznością podkreślali pracę polskich misjonarzy i misjonarek. Z radością mówili o rozwoju kultu Bożego Miłosierdzia oraz Matki Słowa z Kibeho. Odwiedzili m. innymi siostry od Aniołów w Nyakinama, księży marianów w Kigali-Kongo, pallotynów w Ruhango, siostry Franciszkanki Służebnice Krzyża w Kibeho i siostry służki w Karama.

bp Jerzy Mazur

Fot. Youtube

Delegacja z Polski udała się do sąsiedniej Burundi, gdzie odbyło się wiele spotkań z karmelitankami, kanoniczkami Ducha Świętego oraz karmelitami. 30 stycznia bp Jerzy Mazur SVD wraz z Nuncjuszem Apostolskim w Burundi abp. Wojciechem Załuskim i abp. Simonem Ntamwana, metropolitą Gitega uroczyście poświęcił szkołę podstawową, kaplicę oraz samochód terenowy ufundowany przez MIVA Polska.

>>> Rwanda: najstarsze więzienie stanie się nowoczesną katedrą

Biskup docenił ofiarną pracę na misjach s. Terezyty Franus ze Zgromadzenia Kanoniczek Ducha Świętego w Gatara. Za 40-letnią pracę na misjach oraz świadectwo miłosierdzia chrześcijańskiego wobec cierpiących i ubogich, Medal „Benemerenti” otrzymała s. Zenobia Masłoń, Karmelitanka Dzieciątka Jezus.

– Cieszy to, że Kościół w Rwandzie i Burundi nie cierpli na brak powołań kapłańskich i zakonnych. Powoli zmniejsza się liczba misjonarzy z Europy w tych krajach, a odpowiedzialność za ewangelizację biorą tutejsi księża i siostry  – powiedział bp Jerzy Mazur. – Misjonarze nadal są potrzebni na tej ziemi, aby ukazywać uniwersalizm Kościoła oraz otwierać rodzime powołania na Kościół powszechny. Misjonarze ubogacają Kościoły w Afryce duchowością i charyzmatami swych wspólnot oraz dają świadectwo powszechności powołania misyjnego – dodał.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze