zdj poglądowe, Życie na misjach, fot. Wiktoria Płócienniczak

Bp Piotrowski na zebraniu KEP: potrzebni są nowi misjonarze

Podczas ostatniego dnia 398. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie omówione zostały sprawy Komisji KEP ds. Misji. – Zaprosiłem biskupów i przedstawicieli zakonów męskich i żeńskich, aby przysyłali nowych kandydatów tam, gdzie to możliwe – mówi bp Jan Piotrowski.

Biskup podkreślił, że Kościół „od początku do dziś z natury jest misyjny”. – W tej dynamice misyjnej widać tak wiele obszarów do zagospodarowania – zauważa przewodniczący KEP ds. Misji.

– Mój dzisiejszy przekaz do biskupów miał przede wszystkim charakter informacyjny po zakończonym 40. roku formacyjnym w Centrum Formacji Misyjnej – mówi KAI bp Piotrowski. – Jednocześnie zaprosiłem księży biskupów i przedstawicieli zakonów męskich i żeńskich, aby przysyłali nowych kandydatów tam, gdzie to możliwe – dodaje.

Biskup kielecki zwrócił także uwagę na perspektywę, która wypływa z orędzia Ojca Świętego Franciszka na Światowy Dzień Misji, obchodzony od blisko stu lat w przedostatnią niedzielę października. – Tym razem Ojciec Święty dokonuje pewnej refleksji nad koniecznością głoszenia Ewangelii. Kościół nie abdykuje z tych obowiązków, ale musi umieć odczytywać i prowadzić współpracę w kluczu synodalnym. Nie łączę tego tylko z tym, że odbywa się synod, ale przede wszystkim łączę to z pewną wrażliwością Ojca Świętego, który chce, aby współpraca misyjna była drogą wspólną wszystkich ochrzczonych – mówi bp Piotrowski. Przypomniał też słowa Jana Pawła II z encykliki Redemptoris Missio  z 1990 r., iż na mocy chrztu świętego wszyscy jesteśmy misjonarzami.

>>> Misje Ad Gentes. Na wszystkich kontynentach [MISYJNE DROGI]

fot. cathopic

– Odbywając też służbową podróż w Papui-Nowej Gwinei przekazałem biskupom kilka informacji o zaangażowaniu Kościoła w Polsce w dzieło edukacji tworzenia uniwersytetów, dużego zaangażowania w służbę zdrowia. Trzeba być wdzięcznym naszym misjonarzom. To jest kraj, gdzie jest trzech polskich biskupów misjonarzy. To jest duży wkład w dynamikę misyjną Kościoła – zaznacza duchowny.

Bp Piotrowski zaznaczył, że chciałby, aby rozwiązana została kwestia wciąż nieuregulowanej sytuacji formalnej polskich misjonarzy świeckich, którzy wysyłani są na misje w formie wolontariatu, zamiast pracy misyjnej. Jako najważniejsze wyzwanie misyjne, wskazał potrzebę poszerzania horyzontów misyjnych i zwiększenia liczby misjonarzy. – Każda para rąk jest mile widziana – dodał.

Bp Piotrowski, który także był misjonarzem i posługiwał w Kongo Brazzaville i Peru, przypomniał, że aktualnie na misjach posługuje 1690 polskich misjonarzy i misjonarek, łącznie w 99 krajach na 5 kontynentach. W rozmowie z KAI przytoczył słowa amerykańskiego kardynała Johna Ribata z Papui-Nowej Gwinei, że polscy misjonarze to tacy harownicy, którzy rzeczywiście oddani są misjom.

Przewodniczący KEP ds. Misji na zakończenie przekazał pozdrowienia od tamtejszych biskupów.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze