Brazylia: ewangelizacja wzdłuż rzeki
„Laguna Negra” to szpitalna łódź, która we współpracy ze Wspólnotą „Objawienie Pańskie” prowadzi działalność ewangelizacyjną i pomaga w poprawie warunków zdrowotnych i jakości życia rdzennej ludności mieszkającej wzdłuż Amazonki. Zamieszczamy tekst opublikowany na portalu kombonianie.pl.
Wspólnota „Objawienie Pańskie” w roku 2006 rozpoczęła działalność w prałaturze Labrea, posyłając czterech misjonarzy do pracy duszpasterskiej w parafii św. Jana Chrzciciela w gminie Canutama. Praca z ludnością żyjącą nad brzegiem rzeki Purus, jednego z dopływów Amazonki, od początku była wielkim wyzwaniem. Ogromnym problemem okazała się sytuacja zdrowotna mieszkańców. Choć w miastach tego regionu znajdują się niewielkie przychodnie, to jednak funkcjonują one bez żadnych struktur i organizacji. Nierzadko się zdarza, że ludzie umierają od ukąszenia węża, ponieważ brakuje surowicy. Choroby tropikalne, które szerzą się w czasie powodzi i odpływów, często są bardzo groźne, zwłaszcza dla dzieci.
Wychodząc naprzeciw tym wyzwaniom, w styczniu 2007 r. gmina wraz z misjonarzami rozpoczęła projekt skierowany do ludności nadrzecznej i rdzennych mieszkańców. Przygotowano łódź szpitalną, która zaczęła pływać wzdłuż rzeki Purus, zapewniając ludności profesjonalną pomoc medyczną i dentystyczną. Przedsięwzięcie to dotyczy czterech gmin – Labrea, Canutama, Tapauá i Pauini – położonych w środkowej części stanu Amazonka oraz w jego południowo-zachodnim regionie. Na łodzi znajdują się dwa gabinety lekarskie, gabinet stomatologiczny, trzy kabiny z łóżkami, kuchnia z kuchenką, szafkami i urządzeniem do wypieku chleba oraz inne udogodnienia dla personelu. Każda wyprawa łodzią to połączenie pomocy medycznej z pomocą duchową. Rejs rozpoczyna się porannym nabożeństwem i również nim się kończy wieczorem. Są to albo wspólne modlitwy i nabożeństwa, albo Msza św., której przewodniczą kapłani towarzyszący w podróży. Później przeprowadzane są przeróżne zabiegi. Odbywają się wizyty lekarskie, badania kliniczne, pomiary ciśnienia krwi, podawane są leki, a także zapewniana jest opieka stomatologiczna (ekstrakcje, plomby, profilaktyka, konsultacje, rozmowy profilaktyczne dotyczące higieny jamy ustnej). Niekiedy potrzebna jest pilna pomoc medyczna z podawaniem leków dożylnych i domięśniowych. Codziennością są też lekarskie wizyty domowe dla osób starszych i obłożnie chorych oraz wsparcie duchowe udzielane przez księży.
Eliana Machado, misjonarka Wspólnoty „Objawienia Pańskiego”, powiedziała, że „w roku 2023 oprócz spotkań duszpasterskich i celebracji Eucharystii przeprowadzono około sześciu tysięcy wizyt medycznych wśród ludności przybrzeżnej i rdzennych społeczności. Naszym pragnieniem jest niesienie nadziei, miłosierdzia i miłości naszym braciom i siostrom znad rzeki. Co roku liczymy na wolontariuszy medycznych, którzy realizują tę misję razem z Kościołem”.
Ciekawym aspektem tego projektu jest zaangażowanie wolontariuszy, którzy każdego roku przybywają, aby służyć społecznościom tubylczym i nadrzecznym. Ksiądz Santiago Sánchez Sebastian, biskup prałatury Labrea, podkreśla, że projekt ten jest częścią większej akcji zwanej „Projektem Siostrzanego Kościoła”, który „został stworzony przez CNBB, czyli Krajową Konferencję Biskupów Brazylii, pod koniec 1972 r. Jego celem było dzielenie się wiarą, darami łaski, doświadczeniami duszpasterskimi, ludźmi i zasobami finansowymi jako gestami chrześcijańskiej miłości wobec Kościołów Amazonki”.
Na początku 1972 r. archidiecezja Vitória wraz z prałaturą Labrea wzięła odpowiedzialność za ten projekt. Biskup kontynuuje: „Projekty misyjne rozwijane w Amazonii przy wsparciu Kościołów siostrzanych są znakiem, przypomnieniem i bodźcem dla całego Kościoła brazylijskiego, aby był prawdziwie misyjny, «w ciągłym stanie misji»”.
Ponieważ Labrea była zbyt mała, aby utworzyć diecezję, ale jednocześnie jest to obszar misyjny, dlatego utworzono tam prałaturę. Powstała ona 5 stycznia 1925 r. na mocy bulli „Imperscrutabili Dei consilio” (Nieprzeniknionym wyrokiem Bożym) papieża Piusa XI i została powierzona opiece augustianów. Obecnie prałatura składa się z pięciu parafii, w których 16 księży obsługuje ponad 74 tys. osób na obszarze 68 262 km². W lutym ubiegłego roku święcenia kapłańskie przyjął Thiago Mendes Alves, pierwszy kapłan pochodzący z regionu Labrea, co stanowiło znaczący moment na drodze kościelnego rozwoju tego regionu.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |