fot. pixabay.com

Brazylia: w ciągu ostatnich czterech lat liczba głodujących wzrosła trzykrotnie

W ciągu minionych czterech lat liczba Brazylijczyków, cierpiących głód lub chroniczne niedożywienie, wzrosła ponad trzykrotnie: z 10 mln w 2018 roku do 33,1 mln w maju 2022 roku – głosi raport organizacji Brazylijska Sieć Badań nad Bezpieczeństwem Żywieniowym PENSSAN.

Podczas gdy w 2018 roku głód cierpiało głód 5,8 proc. Brazylijczyków w 2020 roku liczba ta wzrosła do 9 proc., a w 2022 roku do 15,5 proc.

Oprócz 33,1 mlm głodujących mieszkańców Brazylii, sześciu na każdych 10 obywateli (58,7 proc. populacji) zagrożonych bywa w różnym stopniu niedożywieniem w kraju, który jest największym w Ameryce Południowej producentem wołowiny i znaczącym eksporterem produktów rolnych.

>>> O. Nowak SMA: nie narzucamy Masajom chrześcijaństwa, czekamy aż inicjatywa wyjdzie od nich [ROZMOWA]

fot. EPA/Thomas Santos

Przyczyny

Autorzy sprawozdania jako przyczyny zaostrzania się zjawisk głodu bądź niedożywienia wskazują „kryzys gospodarczy wywołany przez pandemię Covid-19, który zaostrzył się wskutek wojny w Ukrainie, powodując w skali rocznej ponad 12-procentową inflację”.

Brazylia w latach 2003-2010 odniosła poważne sukcesy w walce z głodem, który nękał tradycyjnie zwłaszcza ludność jej najbiedniejszych, północno-wschodnich regionów. Dzięki programom redukowania niedożywienia wprowadzanym w latach 2003 – 2010 oraz finansowaniu przez lewicowy rząd prezydenta Luiza Inacio da Silvy „minibiznesów rodzinnych” kraj ten został skreślony w 2014 roku z Światowej Mapy Głodu ONZ.

>>> Marek Rostkowski OMI nominowany do Międzynarodowego Stowarzyszenia Studiów Misyjnych

Sytuacja zaczęła radykalnie pogarszać już w latach 2015-2016.

Obecny prawicowy rząd prezydenta Jaira Bolsonaro, w warunkach ostrego kryzysu gospodarczego, spowodowanego głównie pandemią koronawirusa, zmuszony był do wycofywania się ze swych zróżnicowanych programów wspomagania najuboższych rodzin.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze