Caritas: program „Rodzina Rodzinie” zostaje rozszerzony o Liban i Iracki Kurdystan
Od stycznia program „Rodzina Rodzinie” rozszerzony zostaje o Liban i Iracki Kurdystan. Planujemy także otworzyć dwa nowe biura poza granicami kraju – w Bejrucie, a następnie w Jemenie, gdzie prowadzony jest duży projekt – mówi dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki.
Dyrektor zapowiedział, że Caritas Polska nadal będzie kontynuowała dwa parasolowe programy „Wdzięczni Medykom” i „Pomoc dla Seniora”. Podsumowując miniony rok, dyrektor Caritas Polska powiedział, że przez pandemię rok 2020 był jednym z najtrudniejszych w ostatnich latach. Mimo to, doświadczenie pokazało, że w sytuacjach kryzysowych Polacy bardziej się mobilizują, okazując większą szczodrobliwość. – To widać było zwłaszcza w pierwszych miesiącach trwania pandemii – powiedział ks. Iżycki.
Kiedy wybuchła pandemia, powołaliśmy do życia dwa parasolowe programy „Wdzięczni Medykom” i „Pomoc dla Seniora”, starając się nieść pomoc tym, którzy są na pierwszej linii frontu oraz tym, którzy są najbardziej zagrożeni, czyli seniorom. Nasze działania rozpoczęliśmy poprzez dofinasowanie Caritas diecezjalnych, tak żeby mogły one zakupić żywność dla najbardziej potrzebujących. (ks. Marcin Iżycki)
Dyrektor poinformował, że organizacja przekazała na pomoc żywnościową w roku 2020 ok. 95 mln zł. Przyznał jednocześnie, że w związku z pandemią, więcej osób zgłaszało się z prośbą o wsparcia. Wyjaśnił, że Caritas Polska prowadzi kilka programów żywnościowych. – Pierwszy – to Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020. Jest on programem unijnym. W jego ramach w ubiegłym roku do prawie 300 tys. potrzebujących trafiło 14 tys. ton różnych artykułów żywnościowych o wartości ponad 63 mln zł – powiedział ks. Iżycki.
Drugi program – „Spiżarnia Caritas” – ma charakter wewnętrzny, uczestniczą w nim diecezjalne Caritas. – Polega on na tym, że odbiera się od sieci handlowych pełnowartościowe produkty żywnościowe, które mają krótki termin przydatności, ale są one zdatne do użycia, a więc robi się z nich paczki, posiłki w jadłodajniach – wyjaśnił dyr. Caritas Polska. Jak dodał, w roku 2020 w ramach tego projektu udało się zgromadzić i rozdysponować ok. 4 tys. ton żywności, która trafiła do 50 tys. potrzebujących.
>>> Caritas Polska objęła wsparciem Libańczyków
Caritas Polska wyposażyła także ponad 300 szpitali w kraju w środki ochronne niezbędne w walce z koronawirusem, a więc m.in.: w fartuchy, kombinezony, maseczki i rękawiczki. Organizacja dalej będzie prowadzić akcje „Wdzięczni Medykom” i „Pomoc dla Seniora”. – Tutaj się nic nie zmienia. Będziemy chcieli większy nacisk położyć na DPS, ZOL, czy hospicja prowadzone przez Kościół, a więc diecezjalne Caritas i zgromadzenia zakonne – zaznaczył. Ks. Iżycki powiedział, że w 2021 roku Caritas Polska duży nacisk położy także na program stypendialny „Skrzydła”. Zostanie także zdynamizowany serwis „UratujeCie.pl”, za pomocą którego zbierane są fundusze na leczenie dzieci i wsparcie osób niepełnosprawnych.
>>> Bp Mazur: uroczystość Objawienia Pańskiego to w Polsce Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom
Z kolei od stycznia rozszerzony zostaje program „Rodzina Rodzinie”. – Pierwotnie program był adresowany do ludzi w Syrii. Następnie rozszerzyliśmy go o 100 rodzin w Strefie Gazy, a teraz wchodzą kolejne dwa kraje – Liban i Iracki Kurdystan – powiedział ks. Iżycki. Zaznaczył, że program parasolowy stworzony był z myślą o wsparciu ludności w sytuacjach konfliktów zbrojnych i kryzysów humanitarnych. Historie tych podopiecznych będzie można usłyszeć w czasie koncertu „Kolędy świata” w święto Trzech Króli, który będzie emitowany o godz. 21.00 w TVP1 i godz. 23.05 w TVP Polonia, jak również 10 stycznia – o godz. 12.55 w TVP2. Podczas koncertu prowadzona będzie zbiórka SMS-owa, z której wpływy zasilą program „Rodzina Rodzinie”.
Caritas Polska na przełomie stycznia i lutego, najpóźniej w marcu planuje otworzyć dwa nowe biura poza granicami kraju, gdzie będą jej pracownicy – najpierw w Bejrucie, a następnie w Jemenie, gdzie prowadzony jest duży projekt. W Jemenie uzyskaliśmy akredytacje i jesteśmy jedyną Caritas, która może w tym kraju pracować. Do konsorcjum, które powołaliśmy, przystąpiły Caritas z innych państw w tym m.in. ze Stanów Zjednoczonych. (ks. Marcin Iżycki)
Caritas Polska wraz z Amerykanami pracuje w Egipcie, z Holendrami w Sudanie, zaś ze Szwajcarami w Bejrucie. – Nasze wspólne działania będą jeszcze bardziej intensyfikowane – zaznaczył.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |