fot EPA/ANTONIO BAT

Caritas uruchamia pomoc dla poszkodowanych w trzęsieniu ziemi w Chorwacji

Caritas Polska uruchomiła pomoc ofiarom kataklizmu. Na wsparcie najbardziej poszkodowanych trafi 50 tys. zł ze środków własnych organizacji. Jednocześnie ogłoszono zbiórkę i zaapelowano o wparcie. W trzęsieniu ziemi w Chorwacji śmierć poniosło co najmniej siedem osób, a 26 zostało rannych. 

Caritas Polska jest w stałym kontakcie z Caritas Chorwacja, która już działa na miejscu. Organizacja przekazuje wsparcie materialne w postaci namiotów, łóżek, śpiworów i koców dla osób, które zostały zmuszone do ewakuacji. Dyrektor Caritas Chorwacja msgr Fabijan Svalina koordynuje działania z biskupem Vlado Košićem w Sisaku oraz Kristiną Radić, dyrektorką Caritas Sisak.

fot. EPA/ANTONIO BAT

Trzęsienie ziemi, jakie dotknęło tak bliski nam kraj, to ogromna tragedia, ale jednocześnie szansa dla nas na pokazanie solidarności z poszkodowanymi. Dlatego zdecydowaliśmy się na przekazanie natychmiastowej pomocy i apelujemy o wsparcie zbiórki Caritas Polska na rzecz wsparcia ofiar trzęsienia ziemi w Chorwacji. Wszystkim darczyńcom z serca dziękuję. (dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki)

Do trzęsienia ziemi doszło we wtorek, 29 grudnia, o godzinie 12.19 czasu lokalnego. Epicentrum miało miejsce ok. 10 km pod ziemią w środkowej części kraju, w pobliżu miasta Petrinja w powiecie Sisacko-Moslavackim. Wstrząsy miały magnitudę 6,4, były odczuwalne w wielu europejskich krajach, m.in. w Bośni i we Włoszech. Według amerykańskich służb geologicznych wtorkowe trzęsienie ziemi było największym, jakie miało miejsce w Chorwacji od czasu wprowadzenia nowoczesnej aparatury sejsmicznej. Podobnej skali trzęsienie odnotowano w 1880 r. w okolicach Zagrzebia.

fot. EPA/ANTONIO BAT

Najbardziej poszkodowani są mieszkańcy miast Petrinja, Sisak i Glina oraz okolicznych wiosek. Szkody odnotowano również w powiatach karlovackim i zagrzebackim. Kataklizm spowodował śmierć co najmniej siedmiu osób. Dwunastoletnia dziewczynka zginęła w Petrinji, po tym jak została uderzona przez spadające odłamki. Pięć osób zginęło w pobliskim miasteczku Glina, a media państwowe doniosły, że w gruzach kościoła w Żażinie znaleziono siódmą ofiarę. Aktualnie trwa przeszukiwanie ruin i szacowanie strat.

>>> „Miasto zaczęło się walić. To jest jak Hiroszima” – trzęsienie ziemi w Chorwacji [ZDJĘCIA]

Według lokalnych władz Petrinji miasto zostało niemal całkowicie zniszczone i nie nadaje się do zamieszkania. Wszystkie siły operacyjne (obrona cywilna, wojsko, policja, ratownicy górscy, strażacy) zostały skierowane do pomocy poszkodowanym w powiecie sisacko-moslavackim. Poszkodowani zostali ewakuowani do szkół, obiektów wojskowych i sąsiednich miast. Szpitale w Sisak i Petrinji są mocno zniszczone i pacjenci musieli zostać ewakuowani. Chorych na Covid-19 przewieziono do Zagrzebia. Unia Europejska uruchomiła unijny mechanizm ochrony ludności, a także zaoferowano pomoc z Austrii, Bułgarii, Czech, Grecji, Francji, Węgier, Włoch, Litwy, Portugalii, Rumunii, Szwecji, Słowenii, Słowacji i Turcji, a dzięki Caritas Polska również z naszego kraju.

fot. EPA/ANTONIO BAT

Akcję Caritas Polska na rzecz wsparcia ofiar trzęsienia ziemi w Chorwacji można wesprzeć: przekazując darowiznę na stronie caritas.pl wysyłając SMS o treści CHORWACJA na numer 72052 (koszt 2,46 zł).

Galeria (4 zdjęcia)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze