biskup piuska

Fot. cathopic

Chiny: władze aresztowały „podziemnego” biskupa katolickiego

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Miejscowi wierni poinformowali włoską agencję misyjną Asianews o tym, że władze komunistyczne aresztowały „podziemnego” biskupa diecezji Xuanhua w środkowochińskiej prowincji Hebei – Agostino Cui Ta. Do więzienia trafił także jego wikariusz biskupi ks. Zhang Jianlin.

Na razie nie znane są oficjalne przyczyny zatrzymania ani jak długo ono potrwa. Wiadomo natomiast, że w ostatnich miesiącach bp Cui musiał walczyć o zatwierdzenie swej władzy biskupiej, uznawanej przez Stolicę Apostolską, przeciw ks. Zhang Li, który oskarżał go, że nie stosuje się do zaleceń watykańskich. Zdaniem ks. Zhanga układ zawarty we wrześniu ub.r. przez Stolicę Apostolską i Chiny oznaczał koniec Kościoła podziemnego (tzn. nieuznawanego przez reżym) i obecnie wszyscy wierni, księża i biskupi winni przejść do Kościoła oficjalnego (uznawanego przez władze).

Po odwołaniu się „do kompetentnych władz Stolicy Apostolskiej” wikariusz biskupi a następnie sam biskup zabrali głos, zawieszając w czynnościach kontestującego kapłana. Kilka dni później policja zatrzymała bp. Cui Tai na 15 dni, zmuszając go do odwołania zakazu. Ale zablokowanie działalności ks. Zhanga było uzasadnione także faktem, że we współpracy z pastorem protestanckim propagował on grupę „zielonoświątkową”, w której dochodziło do przesadnych efektów modlitewnych i „tworzono cuda”.

Powód aresztowania chińskiego biskupa

 

Według niektórych księży głównym powodem nowego aresztowania biskupa był właśnie fakt, że ujawniał on publicznie swą tożsamość biskupią, uznawaną przez Watykan, ale nie przez władze. Wierni i kapłani diecezji Xuanhua proszą chrześcijan całego świata o modlitwę za obu zatrzymanych, mając nadzieję, że „wrócą oni jak najszybciej cali i zdrowi”.

Od 2007 władze komunistyczne ciągle zatrzymywały nielegalnie lub stosowały areszt domowy wobec bp. Cui Tai, bez jakichkolwiek powodów i bez żadnego procesu sądowego. Przez wszystkie te lata trafiał on do różnych tajnych ośrodków karnych lub do internatów, a przy tym przewożono go zawsze w eskorcie funkcjonariuszy państwowych. W tym czasie tylko z okazji chińskiego Nowego Roku lub święta jesiennego zrównania dnia z nocą mógł wrócić do domu na krótkie spotkanie ze swą sędziwą siostrą. Pozostały czas spędzał zwykle pod strażą i kontrolą reżymu.

Diecezję Xuanhua ustanowiła Stolica Apostolska w 1946, ale w 1980 rząd utworzył diecezję oficjalną Zhangjiakou, włączając w jej skład tę pierwszą i diecezję Xiwanzi. Zmiany tej Watykan nie uznał.

Zobacz także
Wasze komentarze