epa06870700 Pope Francis (background, C) stands in front of the Basilica of Saint Nicholas during the meeting with the Heads of the Churches and Christian Communities of the Middle East in Bari, southern Italy, 07 July 2018. EPA/CIRO FUSCO Dostawca: PAP/EPA.

Chrześcijanie z Bliskiego Wschodu nie mogą dłużej czekać

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Jeśli naprawdę chcemy uratować Bliski Wschód, musimy natychmiast reagować. W przeciwnym wypadku chrześcijaństwo na tym terenie przestanie istnieć. Wskazuje na to chaldejski ordynariusz Aleppo, który uczestniczył w zorganizowanym przez Papieża szczycie na temat przyszłości bliskowschodnich chrześcijan.

Zdjęcie: patriarcha Antoine Audo

Chrześcijaństwo na Bliskim Wschodzie może przestać istnieć? 
„Zwołując do Bari przedstawicieli wszystkich Kościołów Bliskiego Wschodu, Franciszek pokazał, że nie ma już czasu na próżne rozmowy, czas podjąć konkretne działania” – mówi bp Antoine Audo. Zauważa on, że nie chodzi o przetrwanie „tylko” chrześcijan, ale o przyszłość całego regionu, którego nieodłączną częścią są właśnie wyznawcy Chrystusa. „To czego naprawdę potrzebujemy od wspólnoty międzynarodowej, to konkretna pomoc w tym byśmy nie musieli uciekać z naszych domów i mogli bezpiecznie żyć w swojej ojczyźnie” – podkreśla bp Audo.

Zdjęcie: Papież Franciszek wita duchownych w Bazylice św. Mikołaja podczas spotkania z szefami kościołów i wspólnot chrześcijańskich, fot: Ciro Fusco, PAP/EPA

„O znaczeniu obecności chrześcijan na Bliskim Wschodzie Papież mówi bardzo często. Powtarza, że nie wyobraża sobie bez nich przyszłości tego regionu. Także my jesteśmy o tym głęboko przekonani, stąd robimy wszystko, by zapewnić tę kontynuację. Ja mogę odnieść się do Syrii, gdzie sytuacja społeczna chrześcijan uległa dramatycznemu pogorszeniu z powodu wojny. Pociąga ona za sobą emigrację, zubożenie i strach. Naszym obowiązkiem jest praca nad odbudową pokoju, by ludzie mogli wrócić do swych domów. Przesłanie z Bari płynące dla Zachodu, ale i świata arabskiego i muzułmańskiego, to przypomnienie o znaczeniu chrześcijan dla budowania pokoju i sprawiedliwości w regionie. Chrześcijanie przyczynili się do powstania tych społeczeństw i muszą dalej być w nich żywą obecnością i pełnoprawnymi obywatelami. To ludzkie braterstwo jest bardzo ważne dla społeczeństwa” – mówi biskup Audo.

Zdjęcie: Papież Franciszek podczas ekumenicznej modlitwy o pokój, fot: ANNAMARIA LOCONSOLE. PAP/EPA

Jedność chrześcijan szansą na pokój
Bp Audo podkreśla, że sobotnie spotkanie w Bari było znaczącym krokiem ku pełnej jedności chrześcijan. „Na umęczonym Bliskim Wschodzie ekumenizm codziennego życia jest faktem. Jego źródłem jest krew naszych męczenników, która owocuje nie tylko jednością ludu, ale coraz bardziej jednością coraz wyższego szczebla czego wyrazem było spotkanie Papieża z patriarchami” – mówi chaldejski ordynariusz Aleppo. Dodaje zarazem, że dla uczestników kościelnego szczytu ogromnym bodźcem do podejmowania dalszych wspólnych działań – pokojowych i ekumenicznych – był przykład samego Franciszka, dla którego obie te kwestie mają żywotne znaczenie.

Zobacz także
Wasze komentarze