fot. PAP/Darek Delmanowicz

Cypr: Kościół prawosławny odzyskał z Japonii XVIII-wieczne drzwi zrabowane w 1974 r.

W czwartek 16 września prawosławny Kościół Cypru odzyskał, po długiej walce w sądach, XVIII-wieczne, bogato zdobione drzwi ikonostasu, czyli tzw. bramę królewską, oddzielającą ołtarz od reszty świątyni. Znajdowały się one w wybudowanej w 1775 cerkwi, w której mieścił się grób św. Anastazego w miejscowości Peristeronopigi na wschodzie wyspy. Gdy w lipcu 1974 wojska tureckie zajęły tę część Cypru, najeźdźcy zagrabili drzwi, a następnie sprzedali je aż do Japonii.

Skradziona „Brama Królewska” trafiła do Akademii Sztuk Pięknych w Kanazawie (Kanazawa Art College), ale po 20-letnich intensywnych wysiłkach władz cypryjskich powróciła na swoje pierwotne miejsce. Uczelnia nie podała, gdzie i w jakich okolicznościach zakupiła ten zabytek.

>>> Irak: intronizacja nowego patriarchy asyryjskiego

Cypryjski minister transportu, komunikacji i pracy Janis Karousos w wywiadzie dla amerykańskiej agencji prasowej AP określił wojnę na Cyprze w 1974 jako „ludobójstwo kulturalne”, w którego wyniku na północy wyspy zrabowano setki fresków, mozaik i innych religijnych obiektów sztuki. Zapewnił, że jego rząd prowadzi wiele tego rodzaju batalii prawnych o odzyskanie skradzionych przedmiotów w USA, Europie i w innych miejscach.

>>> Jasna Góra: jesienne zebranie Papieskich Dzieł Misyjnych

„Odzyskanie tych drzwi cerkiewnych jest zarazem sygnałem dla przemytników dzieł sztuki i syndykatów zbrodni, że niezależnie od tego, jak długo to potrwa, Cypr będzie zawsze walczył o odzyskanie swych zabytków, gdyż to «ludobójstwo kulturalne» nigdy i nigdzie na świecie nie może być tolerowane” – oświadczył minister.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze