Obrazek poglądowy, fot. Alojzy Chrószcz OMI

Czy oblaci opuszczą Gujanę Francuską?

Jak czytamy na stronie oblaci.pl, misja oblacka funkcjonowała tam przez 46 lat.

Podczas spotkania bp. Alaina Ransaya, ordynariusza diecezji Cayenne w Gujanie Francuskiej, oraz wyższych przełożonych oblackiej misji podjęto decyzję o zakończeniu współpracy między diecezją a Zgromadzeniem. Decyzja została podjęta 19 kwietnia 2023 roku, misjonarze postanowili opuścić misję do czerwca br. W ten sposób może zamknąć się blisko 50. letnia karta historii posługi oblatów wśród migrantów i najuboższych mieszkańców tego zamorskiego terytorium zależnego od Francji.

Niezrozumiała decyzja

Jednostronna decyzja biskupa Cayenne spotkała się z niezrozumieniem zarówno misjonarzy oblatów, którzy prowadzą w Gujanie kilka wspólnot parafialnych, jak również wiernych, spośród których największą grupę stanowią mniejszości Hmongów i Haitańczyków. To właśnie dla nich sprowadzono misjonarzy Niepokalanej do Gujany Francuskiej.

Obecna sytuacja wydaje się być wynikiem wieloletnich napięć i ciągłej próby mediacji, w którą włączył się także zarząd centralny Zgromadzenia. Oblaci piastowali w Gujanie bardzo wymagające funkcje – m.in. wikariuszy generalnych czy kanclerzy kurii. Pozostali zakonnicy pracowali wśród mniejszości etnicznych. Obecny ordynariusz diecezji najpierw zerwał umowę podpisaną wcześniej z abp Emmanuelem Lafontem, następnie ją promulgował, domagając się sprowadzenia do misji przynajmniej dwóch Brazylijczyków. Impas spowodował proces rozeznania w Zgromadzeniu, w konsekwencji w 2002 roku zdecydowano o wysłaniu tutaj dwóch misjonarzy z Brazylii. Jednak rozwiązanie okazało się nieskuteczne.

fot. Spotting973 – DSC09584, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37556959

Obecnie w Gujanie Francuskiej posługuje 12 oblatów, jedenastu z nich to Haitańczycy, jeden pochodzi z grupy etnicznej Hmongów i przybył do pracy misjonarskiej z Prowincji Francji. Wydaje się, że obecna sytuacja zawieszenia może jeszcze się zmienić. Liczą na to misjonarze pracujący w Gujanie oraz wierni oblackich wspólnot parafialnych.

Trudna misja

Geneza oblackiej obecności w Gujanie wiąże się z wojnami domowymi i prześladowaniami w Laosie. W konsekwencji około 40 rodzin Hmongów wyemigrowało najpierw do Tajlandii, a następnie między wrześniem a październikiem 1971 roku dzięki pomocy oblatów uchodźcy dotarli do Gujany. Wraz z nimi przybyli tutaj dwaj pierwsi misjonarze oblaci.

W 1977 roku Prowincja Francji, w odpowiedzi na prośbę Kościoła lokalnego, ustanowiła tutaj Misję, której celem była opieka duszpasterska nad społecznością Hmongów. W wyniku niestabilnej sytuacji politycznej na Haiti, po 1990 roku do Gujany zaczęli emigrować również Haitańczycy. W 1997 roku w opiekę nad jurysdykcją włączyła się Prowincja Haiti.

Czy 46 lat posługi Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Gujanie Francuskiej zakończy się z czerwcem bieżącego roku? Czas pokaże. Być może po raz kolejny decyzja biskupa ulegnie zmianie.

Źródło: oblaci.pl.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze