Drzwi do toalety drzwiami do edukacji. Pomoc Caritas Polska dla dzieci w Etiopii
Powszechnie niedożywienie, ograniczony dostęp do czystej wody, brak toalet. Do tego dołożymy konflikt wewnętrzny – taka jest rzeczywistość Etiopii. Caritas Polska rozpoczna program pomocy dla dzieci w szkołach – dożywiania i naprawy oraz budowy toalet. Wartość pomocy to blisko pół miliona złotych.
- czysta woda w Etiopii na wagę złota – tylko 4 na 10 osób ma dostęp do czystej wody
- 40% procent dzieci poniżej 5 roku życia ma oznaki niedożywienia
- program dożywiania dzieci w szkołach – Caritas Polska dotrze z pomocą do ponad 7100 uczniów i nauczycieli w 34 szkołach
- blisko 40% placówek szkolnych w Etiopii nie ma toalet, a 76% nie ma dostępu do wody
- blisko 100 mln USD szacuje się wartość zniszczeń z powodu wojny infrastruktury służącej do zaopatrzenia w wodę
- 5-osobowa rodzina potrzebuje worka (50kg) teffu miesięcznie do przygotowania injiry, która jest etiopskim chlebem; dziś kosztuje 58 dolarów USD, czyli 230 zł
- średnie miesięczne wynagrodzenie pracownika nisko wykwalifikowanego to 42 dolary USD czyli 166 zł miesięcznie
- podczas prac dorywczych można zarobić średnio 1,5 dolara dziennie – to często jedyna możliwość zarobku dla mieszkańców regionu Tigraj
- szkoły w regionie Tigraj były zamknięte w latach 2020-2023 i ograniczyły dostęp do nauki 2,4 mln dzieciom; do tej pory 1,5 mln nie wróciło do szkół,
- klasy w regionie Tigraj liczą często 80-100 osób
Pomoc będzie udzielona mieszkańcom regionu Tigraj – kiedyś najbogatszej części Etiopii – gdzie obecnie panuje katastrofalny poziom niedożywienia, który dotyczy ponad 40% dzieci poniżej 5 roku życia i ponad 25% kobiet w ciąży i karmiących. Ma to związek ze zmianami klimatycznymi, przesiedleniami i przede wszystkim z wojną domową w latach 2020-2022. Szacuje się, że zginęło nawet 600 tysięcy osób, w większości cywilów. W wyniku działań wojennych uszkodzona została infrastruktura sanitarna, służąca do zaopatrzenia w czystą wodę, tak jak zbiorniki wodne, rezerwuary, stacje pomp i linie dystrybucyjne. Wpływa to na rozszerzanie się epidemii cholery, która występuje w Etiopii od ponad dwóch lat.
– Zanieczyszczone źródła wody, nieodpowiednie warunki sanitarne lub brak toalet powodują rozprzestrzenianie się chorób takich jak cholera. Pod tym względem Etiopia jest na pierwszym miejscu wśród krajów Afryki. Z tego powodu odnotowuje się wysoką śmiertelność wśród dzieci poniżej 5 roku życia z powodu biegunki i innych groźnych chorób biegunkowych. Tylko w tym roku odnotowano 6 milionów przypadków malarii – alarmuje Nina Mocior, Kierownk ds. Pomocy Humanitarnej i Rozwojowej Caritas Polska.
Dostęp do wody i sanitariatów to także problem szkół. W trakcie wojny zostało zniszczonych 88% szkół, również infrastruktury sanitarnej. Niemal 40% z nich nie ma toalet, a większość dostępu do wody. – Toalety często nie działają, albo są wspólne dla dziewcząt i chłopców. To szczególnie trudne dla dziewcząt, w okresie dojrzewania. Dlatego wiele z nich rezygnuje z nauki. Chcemy, aby szkoły były bezpiecznym miejscem dla dzieci, zwłaszcza tych, które mogłyby wrócić do szkoły po wojnie – dodaje Nina Mocior.
Wsparcie żywnościowe i sanitarne
Ludzie w Etiopii, a szczególnie mieszkańcy regionu Tigraj, bezwzględnie potrzebują wsparcia z zewnątrz, dlatego Caritas Polska wspólnie z partnerem Caritas Etiopia realizuje w tamtejszych szkołach program dożywiania dzieci, aby mogły zjeść wartościowe odżywczo przekąski. Dla wielu z nich to często jedyny posiłek w trakcie dnia. Dodatkowo rozbudowane i naprawione zostaną toalety, ograniczające zużycie wody.
– Dotrzemy z pomocą do ponad 7 tysięcy uczniów i nauczycieli w 34 szkołach. Dzięki naszej pomocy uczniowie chętniej będą chodzić do szkoły i uczyć się w odpowiednich warunkach. Takim minimum dla komfortu nauki jest toaleta. Będę mogły zdobyć wykształcenie, które pomoże im wyrwać się z biedy, a w przyszłości odbudować zniszczony kraj – dodaje Ireneusz Krause, Zastępca Dyrektora Caritas Polska ds. Pomocy Humanitarnej.
Pomoc w Afryce
Caritas Polska realizuje programy pomocowe w Afryce już od wielu lat. Aktualnie, oprócz wsparcia dla Etiopii, realizowane są również projekty dożywiania w Erytrei oraz Burkina Faso, gdzie dzieci o alarmującym poziomie niedożywienia otrzymują suplementy odżywcze a ich rodziny żywność oraz artykuły higieniczne i moskitiery. W 2024 roku Caritas Polska przekaże na projekty w Afryce ok. 1,7 mln zł.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |