
Dzieci pierwszokomunijne, fot. PAP/Mateusz Marek
Dzieci Komunijne Dzieciom Misji 2025
„Bądźcie radosnymi świadkami nadziei. Przyjmując Jezusa w komunii świętej, pamiętajcie o tych, którzy są na krańcach świata, którzy czekają na komunię świętą. Ojciec Święty liczy na was. Dzieciaki w krajach misyjnych czekają na waszą pomoc” – mówi ks. Maciej Będziński, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce, zachęcając do włączeni się w akcję Dzieci Komunijne Dzieciom Misji 2025.
Połączenie Pierwszej Komunii Świętej z modlitwą za misje i misjonarzy, do którego zachęca ks. Będziński, jest bliska Papieskim Dziełom Misyjnym od pierwszych chwil powstawania każdego z wchodzących w ich skład poszczególnych Dzieł, a szczególnie Dziełu Misyjnemu Dzieci. Z historycznych dokumentów wiadomo, że w początkach Dzieła Dziecięctwa Misyjnego (nazwa historyczna) to właśnie w dniu Pierwszej Komunii Świętej dzieci włączały się w działalność Dzieła. Istnieją również potwierdzone dane, że było tak w przypadku św. Teresy z Lisieux i to właśnie stąd wzięła się jej duchowość „małej drogi” i umiłowanie misji.
Papieskie Dzieła Misyjne zachęcają, żeby nie zapominać o łączności Eucharystii i misji i przynajmniej jeden dzień, w tak zwanym Białym Tygodniu, poświęcić modlitwie za misje i misjonarzy.
Jubileuszowy rok nadziei
W tym roku akcji towarzyszy hasło: „Nadzieja misją Kościoła dzisiaj”. Jest to bezpośrednie odwołanie do hasła roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce: „Pielgrzymi nadziei. Misja Kościoła dziś”. Pierwsza jego część to zaproponowany przez Ojca Świętego temat Roku Jubileuszowego 2025, który świętuje cały Kościół powszechny. Posłuszni propozycji papieża Franciszka, by budzić w ludziach nadzieję i pomóc wszystkim spoglądać na rzeczywistość z ufnością, pragniemy pokazać dzieciom i ich rodzinom Bożą troskę o każdego człowieka. Spotykamy się na co dzień z ogromną ilością cierpienia i trudności, a zło jest niestety bardzo krzykliwe. Dlatego potrzebujemy przypomnieć sobie i innym, że mimo wszystko dobra jest więcej, a Chrystus raz na zawsze zwyciężył zło, grzech i śmierć. Pan Bóg nigdy nikogo nie zostawia bez pomocy. Celem tegorocznych materiałów, oprócz wsparcia w przygotowaniu Dnia Misyjnego w Białym Tygodniu, jest zwrócenie uwagi na dobro, które nas otacza, podsycanie i umacnianie nadziei oraz zaufanie Panu Bogu, a także zachęcanie każdego ochrzczonego, by był znakiem nadziei w swojej rodzinie, szkole i miejscu pracy. A przez to – by nadzieja rozkwitała na całym świecie.
>>> Rekolekcje Ruchu Światło-Życie na Filipinach
„Jest w Kościele nadzieja, bo jedna jest łódź Kościoła, jest w niej Pan Jezus i ta łódź nie zatonie. On jest dla nas pomocą, kotwicą. I ta jedna duża łódź Kościoła w mniejszych łódkach posyła nas do naszych braci i sióstr na krańcach świata. Przede wszystkim przez pamięć o nich i modlitwę” – mówi s. Monika Juszka, sekretarz krajowy PDMD w Polsce.
Okazja do „wstania z kanapy” i ruszenia na misje
Jak mówił papież Franciszek, misja Kościoła zaczyna się „od wstania z kanapy”, od rozejrzenia się wokół siebie i zauważenia obecności i działania Boga oraz innych ludzi obok nas. Dzień Misyjny w Białym Tygodniu jest doskonałą okazją, aby uświadomić zarówno dzieciom, jak i rodzicom powszechność Kościoła, otworzyć ich oczy i serca na braci i siostry na krańcach świata oraz przypomnieć o misyjnym powołaniu każdego ochrzczonego, wyrażającym się w trosce modlitewnej i materialnej za misje. To również niepowtarzalna możliwość, by w całej rodzinie przypomnieć i odnowić chrzcielne zobowiązanie do troski o ewangelizację świata oraz rozbudzić na nowo ducha misyjnego. Przecież to właśnie rodzice i dziadkowie są pierwszymi misjonarzami, kiedy uczą dzieci modlitwy, mówią o Panu Bogu, posyłają na lekcje religii i chodzą z nimi na Mszę Świętą. Warto zatem przypomnieć, że ta sama wiara, którą przekazuje się w rodzinach naszej parafii, jest głoszona po krańce ziemi od ponad dwóch tysięcy lat. Takie bowiem zadanie wszyscy chrześcijanie wszystkich czasów otrzymali od Jezusa Chrystusa. Rodzinne przeżywanie Pierwszej Komunii Świętej dziecka jest wspaniałą okazją, by uświadomić sobie raz jeszcze, że każdy człowiek w Kościele powszechnym to też nasza rodzina, bo każdy z nas mówi do tego samego Boga „Ojcze”.

Papieskie błogosławieństwo
Poprzez włączenie się w akcję Dzieci Komunijne Dzieciom Misji dzieci pierwszokomunijne i ich rodziny tworzą łańcuch solidarności z dziećmi całego świata. Pomagają Ojcu Świętemu w ewangelizacji poprzez konkretną pomoc misjonarzom i swoim rówieśnikom w krajach, gdzie dzieci albo jeszcze wcale nie znają Chrystusa, albo brakuje im najpotrzebniejszych środków materialnych do wzrostu i rozwoju.
Każdej osobie, szkole lub parafii, które włączają się w akcję Dzieci Komunijne Dzieciom Misji, Ojciec Święty z całego serca błogosławi. Dowodem tego są pamiątkowe obrazki ze słowami błogosławieństwa wysyłane w podziękowaniu z Dyrekcji Krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.
„Drodzy mali misjonarze, pragnę wam podziękować, bo dzięki waszemu zaangażowaniu pomagacie nam wszystkim być odważnymi świadkami Ewangelii i dzielić się z innymi nie tylko pomocą materialną, ale też tym, co mamy najcenniejszego – wiarą. Pragnę również podziękować waszym rodzicom i animatorom, którzy wam towarzyszą, promując charyzmat i duchowość Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci” – mówił papież Franciszek.
Z biegiem lat przybywa rodzin i parafii, które pragną modlitwą i ofiarą wspierać najmłodszych w krajach misyjnych. Widać to najlepiej przy okazji rodzinnego przeżywania takich uroczystości jak Pierwsza Komunia Święta czy jej rocznica.
„Bardzo dziękuję tym wszystkim, którzy w ubiegłym roku pomodlili się za misje i misjonarzy, za swoich braci i siostry w krajach misyjnych, szczególnie w jednym dniu Białego Tygodnia. Zachęcam, aby dzieci komunijne i rocznicowe włączyły się również w tym roku w tę szczególną modlitwę” – mówi s. Monika Juszka RMI, sekretarz krajowy PDMD.
„Dla siostry i brata na krańcach świata”
Możliwe jest również wykorzystanie specjalnych kopert „Dla siostry i brata na krańcach świata”. Po odpowiednim przygotowaniu rodzin każde z dzieci otrzymuje kopertę, w której znajduje się obrazek z modlitwą. Tę pamiątkę dzieci zachowują dla siebie, modląc się zapisanymi słowami wspólnie w czasie Mszy Świętej i osobiście w domu. Do kopert mogą natomiast włożyć drobne ofiary, oczywiście po uzgodnieniu z rodzicami. Ofiary składa się do kopert, żeby nie było wiadomo, które dziecko jaką ofiarę złożyło, by uniknąć porównań i oceniania. Jeśli jakiejś rodziny nie stać na ofiarę materialną lub po prostu nie chce jej w tym momencie składać, zachęcamy dzieci do napisania własnej modlitwy za misjonarzy lub narysowanie ilustracji przedstawiającej ich ofiarę duchową (modlitwę) za braci i siostry na terenach misyjnych.
Wszystkie dzieci przynoszą w Dniu Misyjnym zaklejone koperty i każde dziecko podchodzi w procesji do ołtarza, żeby złożyć swój dar. W ten sposób nikt nie czuje się wykluczony, a jednocześnie zaklejone koperty zapewniają anonimowość. W niektórych parafiach dzieci przynoszą ofiary w wykonanych przez siebie skarbonkach. Otwarcie kopert lub skarbonek i policzenie ofiar powinno się odbyć wspólnie z przedstawicielami rodziców.
W 2024 r. dzięki otwartości serc dzieci z Polski i ich rodzin z ofiar złożonych w Dniu Misyjnym w Białym Tygodniu zebrano 1 316 284,44 zł. Wszystkie te ofiary wsparły dzieci do 14. roku życia na czterech kontynentach, by mogły wzrastać, uczyć się, przyjmować sakramenty i zwyciężać w walce o zdrowie i życie.
>>> Wierni w Azji modlą się za papieża Franciszka i dziękują za jego pontyfikat
Odpowiednie przygotowanie
Warto tego dnia przygotować w kościele misyjną dekorację, w miarę możliwości zaprosić misjonarza, odprawić Mszę Świętą według formularza o ewangelizację ludów (140’’ lub 142’’), w modlitwie powszechnej w szczególny sposób pamiętać o zagadnieniach misyjnych, w procesji z darami przynieść takie, które będzie można wykorzystać na pomoc misjom itp. Bardzo ważne jest również, żeby przed tym dniem zostały przeprowadzone lekcje religii lub katechezy parafialne wyjaśniające cel akcji oraz by całość akcji została wyjaśniona rodzicom na spotkaniu przygotowującym do Pierwszej Komunii Świętej. Dyrekcja Krajowa PDM absolutnie nie zgadza się i nie popiera samego tylko „rozdawania kopertek” i zbierania ofiar bez wcześniejszego przygotowania według proponowanych przez nią materiałów.
„Jeśli będzie taka wola dzieci, rodziców, ich rodzin, można wspomóc dzieciaki w krajach misyjnych dobrowolną ofiarą materialną. Jednocześnie bardzo serdecznie chciałabym prosić, żeby strona materialna nie stała się najważniejsza, bo nią nie jest. Pomódlmy się za dzieciaki w krajach misyjnych, pamiętajmy o nich, a wszystkie koperty, ofiary materialne to ewentualny dodatek. Zachęcam do zorganizowania Dnia Misyjnego w Białym Tygodniu. Bądźcie z nami! Razem budzimy do misji!” – mówi s. Monika.
s. Monika Juszka RMI
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |