By dzieci miały szansę (prze)żyć

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Każdego dnia na świecie umiera 7000 noworodków. Niemal 3000 z nich nie przeżyje pierwszej doby życia. UNICEF Polska rozpoczyna kampanię „Więcej niż dzień”. Jej celem jest zebranie środków na ratowanie zdrowia i życia noworodków oraz zapewnienie matkom odpowiedniej opieki okołoporodowej

Według danych UNICEF najwięcej noworodków umiera w dniu narodzin. To milion dzieci rocznie. Ponad 80% zgonów wśród noworodków jest spowodowanych przedwczesnym rozwiązaniem, powikłaniami przy porodzie czy infekcjami, takimi jak zapalenie płuc czy sepsa. Większości z tych zgonów potrafimy zapobiegać. „Chcemy tym dzieciom podarować więcej niż dzień, więcej niż miesiąc, więcej niż samo przetrwani”e – mówi Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska. „Chcemy im dostarczyć niezbędną pomoc i otoczyć opieką, aby mogły bezpiecznie przyjść na świat, rozwijać się, a w przyszłości w pełni wykorzystać swój potencjał. Liczymy na pomoc niezawodnych Darczyńców z Polski” – dodaje Marek Krupiński.

Miejsce urodzenia determinuje szanse na przeżycie 
Dzieci urodzone w najbogatszych krajach mają nawet 50 razy większe szanse na przeżycie pierwszego miesiąca życia, niż dzieci w najuboższych regionach świata. Maluchy urodzone w Japonii, Islandii i Singapurze mają największe szanse na przeżycie, a w Pakistanie, Republice Środkowoafrykańskiej i w Afganistanie – najmniejsze.

Aby zniwelować tę różnicę niezbędny jest dostęp do czystej wody i środków dezynfekujących, lepszej opieki wykwalifikowanych lekarzy, położnych, pielęgniarek, a także wsparcie w karmieniu piersią w ciągu pierwszej godziny życia dziecka, bezpośredni kontakt noworodka ze skórą matki oraz odpowiednie żywienie. Pomóc można wchodząc na stronę unicef.pl/ratujedziecko. 

Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze