Dziś Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej
W piątek 19 sierpnia, obchodzimy Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej, upamiętniający pracowników organizacji niosących pomoc, którzy stracili życie lub zostali ranni w trakcie wykonywania swojej pracy.
Święto to zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2009 roku. Jego data ma upamiętniać ofiary ataku bombowego z 19 sierpnia 2003 roku w Bagdadzie w Iraku, w którym zginęły 22 osoby, w tym Specjalny Wysłannik Sekretarza Generalnego ONZ ds. Iraku Sergio Vieira de Mello.
Pracownicy humanitarni pomagają poszkodowanym na skutek klęsk żywiołowych i konfliktów zbrojnych. Nie jest to praca łatwa, ale niesie ze sobą satysfakcję nieporównywalną z niczym innym. Podczas pełnienia swych obowiązków wielu pracowników organizacji humanitarnych straciło życie, zostało rannych, uwięzionych, porwanych lub napotkało inne trudności uniemożliwiające im wykonywanie obowiązków.
Pomoc w liczbach
W roku 2021 pomocy humanitarnej na całym świecie potrzebowało 235 milionów ludzi z 26 krajów świata. Wiele z nich to tak zwane „zapomniane kryzysy”, miejsca o których już przestały donosić media. To również w takich krajach pomaga Fundacja „Redemptoris Missio”.
Nasi wolontariusze to lekarze, położne, ratownicy medyczni, którzy wyjeżdżają na misje w ramach własnych urlopów, pracują nieodpłatnie najczęściej w trudnych, tropikalnych warunkach.
>>> ONZ pomaga uchodźcom w Sudanie
Trzydzieści lat pracy Fundacji to setki tysięcy uratowanych ludzkich istnień. Każdego dnia w misyjnych szpitalach podarowany przez Fundację sprzęt medyczny i wiedza przekazana personelowi przez polskich lekarzy pomagają w leczeniu najuboższych.
Fundacja powstała w 1992 roku przy Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu w Klinice Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych. Fundacja powstała w celu stworzenia profesjonalnego zaplecza medycznego dla polskich misjonarzy.
Ale w miarę rozwoju naszych działań pomagaliśmy także tam, gdzie nie ma polskich misjonarzy; w Afganistanie i Libanie.
Przychodnie i szpitale
Budowaliśmy przychodnie i szpitale w najodleglejszych krajach świata: Przychodnię Zdrowia w Kiabakari w Tanzanii, Dom Dziecka w Kenii, przychodnię zdrowia na Madagaskarze, Klinikę dla Matki z Dzieckiem w Tanzanii, tworzyliśmy nowe oddziały szpitalne i izby ratunkowe. Budowaliśmy szkoły i przedszkola.
>>> Już niedługo Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię
Dzięki Darczyńcom z całej Polski Fundacja zorganizowała ponad sto transportów z pomocą humanitarną do Kamerunu, Republiki Środkowoafrykańskiej, Libanu, Afganistanu, Tanzanii, Zambii, Ghany i Togo. To setki ton sprzętu i środków opatrunkowych, które każdego dnia zmieniają ten świat na lepszy.
Wysyłaliśmy tony ciepłej zimowej odzieży do Afganistanu, setki tysięcy par okularów do Afryki, budowaliśmy studnie dla trędowatych w Indiach, ratowaliśmy poszkodowanych w trakcie trzęsienia ziemi w Nepalu, wyposażaliśmy w panele słoneczne szpitale, w których wcześniej nie było prądu, finansowaliśmy zakup karetek, aby móc dowozić chorych do szpitali.
Pomoc bez granic
Niesiemy pomoc bez względu na poglądy i wyznanie naszych pacjentów. Ich wierzenia bardzo odbiegają od naszych, często są oni różnych wyznań, żyją w wielożeństwie, pielęgnują miejscowe tradycje, wierzą w leczniczą moc czarów i najpierw odwiedzają szamanów. My widzimy przede wszystkim ludzi potrzebujących pomocy, której my możemy udzielić. W ostatnich latach coraz więcej mówi się o tym, aby pomoc humanitarna i rozwojowa były oparte na najlepszym dopasowaniu do kontekstu lokalnego, przy uszanowaniu tradycji i zwyczajów. Ma to zapewnić efektywność i trwałość projektów pomocowych. Podczas każdego z wyjazdów nasi wolontariusze dzielą się swoją wiedzą z miejscowym personelem.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |