fot. EPA/SHAHZAIB AKBER

Egipt: 14 osób skazano na więzienie za rzekome wspieranie Bractwa Muzułmańskiego

Sąd w Kairze skazał w niedzielę 14 osób na kary od pięciu do 15 lat więzienia za rzekome wspieranie Bractwa Muzułmańskiego, uznawanego przez władze Egiptu za organizację terrorystyczną. Skazani działali w Grupie Koordynacyjnej Praw i Wolności. Wyrok skrytykowała organizacja Amnesty International.

Prawnicy Ezzat Ghoniemm i Mohamed Abu Horarira dostali najwyższe wyroki 15 lat pozbawienia wolności za domniemane związki z Bractwem Muzułmańskim. Wyrok 10 lat więzienia usłyszała Aisza el-Szater za m.in. „rozpowszechnianie fałszywych informacji o łamaniu prawa przez siły bezpieczeństwa”.

>>> Egipt: prezydent przyznał teren pod budowę szpitala Dzieciątka Jezus

Dodatkowo wszystkich skazanych, których aresztowano w 2018 roku, obejmie po odbyciu kary pięcioletni tzw. okres próbny z zakazem podróżowania i obowiązkiem meldowania się na policji.

Amnesty International stwierdziła, że egipski sąd naruszył prawo oskarżonych do rzetelnego procesu i uznała proces za „próbę uciszenia grupy obrońców praw człowieka i prawników”. AI twierdzi, że w śledztwie podejrzanych bito i rażono prądem, oraz utrudniano im korzystanie z pomocy prawników. Rozprawy odbywały się w tajemnicy i ani obserwatorzy, ani bliscy nie byli na nie wpuszczani.

Niedzielne wyroki nie podlegają apelacji. Tylko prezydent kraju ma prawo do ich zmiany czy ewentualnego ułaskawienia skazanych.

>>> „Zielony sarkofag” pokryty hieroglifami wrócił do Egiptu [GALERIA]

Rząd Egiptu – jak przypomina agencja AP – uwięził w ostatnich latach tysiące osób. Należą do nich zarówno członkowie ugrupowań religijnych jak i świeckich, którzy byli zaangażowani w arabską wiosnę w 2011 roku. Egipska rewolta doprowadziła do obalenia wieloletniego autokratycznego prezydenta kraju Hosniego Mubaraka.

Egipska Grupa Koordynacyjna Praw i Wolności, do której należeli skazani, a która dokumentowała wymuszone zaginięcia i zapewniała pomoc prawną ofiarom naruszeń praw człowieka zawiesiła działalność w 2018 roku.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze